You Are Here: Home » Teknoloji » Türkiyede Elektrik İlk Nerede Kullanıldı ?

Türkiyede Elektrik İlk Nerede Kullanıldı ?
style=”display:inline-block;width:336px;height:280px”
data-ad-client=”ca-pub-3203150251352097″
data-ad-slot=”6618738853″>


Türkiye’de elektriğin ilk nerede kullanıldığı sorusu ilk anda İstanbul’u akla getiriyor. Ancak doğru yanıt İstanbul değil, . Türkiye’nin elektrikle buluşması, 15 Eylül 1902 tarihinde İçel ‘in İlçesi’nde gerçekleşti. Bundan tam 12 yıl sonra, 14 Şubat 1914 tarihinde ise İstanbul elektriğin ışıltısıyla tanıştı.

Türkiye’de enerjisi ilk kez 1902 yılında İçel’in Tarsus ilçesinde kurulan bir santralıyla üretilmeye ve kullanılmaya başladı. O dönemde Tarsus Belediyesi’nde çalışan Avusturyalı Dörfler tarafından, 15 Eylül 1902 yılında, Berdan Nehri Bentbaşı mevkiinde kurulan santralı, transmisyon kayışı ile 2kW’lık bir dinamoyu çevirerek, buradan elde edilen elektrik enerjisini Tarsus’a vermeyebaşladı.

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nca yayımlanan “Tarsus Tarihi ve Eshab-ı Kehf” adlı kitapta yeralan bilgilere göre, üretilen elektrik enerjisi ile ilk zamanlar Tarsus’unsokakları aydınlatıldı. Elektrikle aydınlanan ilk konutlar ise Müftüzade SadıkPaşa (Sadık Eliyeşil) ile Sorgu Hakimi Yakup Efendi’nin evleri oldu.

Daha sonra isediğer evler de elektrikten yararlanmaya başladı. Bu dönemde evlerde elektrikdüğmesi olmadığı için lambalar, santralden şartelin indirilmesiylekapatılabiliyordu. Daha sonraki tarihlerde bu santrale ilaveler yapıldı ve Tarsus’un ışığa kavuşması, Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olarak yerini aldı.

Kaynak ; elektrikbilgisi

Yorum Yazabilirsiniz

Tüm içerik kaynak belirtilerek kullanılabilir. 2014 percemler.com

Scroll to top