Kredi Kartında Taksit Sınırı Esnetilecek

BDDK Başkanı Akben, eğitim, mobilya ve beyaz eşyada kredi kartı ile yapılan harcamalarda Kredi Kartında Taksit sayısının 9`dan 12 aya çıkarılmasının planlandığını söyledi.

Kredi kartına taksit sınırına düzenleme yolda. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kredi kartına taksit sınırlamasının gevşetilmesi konusunun Finansal İstikrar Komitesi’nde görüşüldüğünü söyledi. Görüşe açılan düzenlemelere göre eğitim, mobilya ve beyaz eşyada kredi kartı ile yapılan harcamalarda taksit sayısının 9’dan 12 aya çıkarılmasının, eğitim tarafında verilen kredilerin taksit süresinin ise sınırsız olmasının planlandığını söyledi.

Finansal İstikrar Komitesi’nde görüşüldü

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Akben, kredi kartına taksit sınırlamasının gevşetilmesi konusunun Finansal İstikrar Komitesi’nde görüşüldüğünü ve bu konu ile ilgili alınan kararların sektörün görüşüne açıldığını kaydetti.

Akben, burada öncelikli olarak eğitim, mobilya ve beyaz eşya tarafında kredi kartında taksit sayısını 9 aydan 12 aya çıkartma yönünde bir kararlarının oluştuğunu dile getirdi.

Akben aynı zamanda tüketici kredileri tarafında 36 aya kadar sınırlı olan kredilerden eğitimin süresinin sınırsız hale getirilmesinin planlandığını vurguladı. Akben, “Buradaki amaç şu; sivil havacılıkta pilotların eğitimi tarafında, Türkiye’nin havacılık alanındaki potansiyeli de göz önüne alındığında, çok yüksek bedelli eğitimler var ve oradaki krediler 1-2 yıl ödemesiz şekilde veriliyor. Türkiye’nin pilot açığı var ve yurt dışından bize çok sayıda pilot çalışıyor. Yerli pilotlarımızın sayısının artırılmasına yönelik bir katkı olsun diye orada bir genişleme yapıldı. Bu konuyla ilgili eğitim tarafının vadesini sınırsız hale getirdik” şeklinde konuştu.

Akben, Basel Komitesi üyeleri ile görüşmelerin geçen haftalarda tamamlandığını da kaydetti.

Bu konudaki düzenlemelerin Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlatan Akben, söz konusu komitenin aralıkta tekrar geleceğini ve değerlendirmelerini yapacağının altını çizdi. Böylece 2016 yılı için eksik görülen hususlar varsa, bunların da tamamlanacağını vurgulayan Akben, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Diyebilirim ki iyi, ciddi bir çalışma oldu. Türk bankacılık sisteminin Basel kriterlerine uyumu konusunda bir sorun olmadığını gördük. Komitenin de bunu olumlu değerlendirdiğini düşünüyoruz. Bu konuda önümüzdeki günlerde Komite’nin de kararları açıklandıktan sonra bankacılık alanında daha uluslararası bir düzeyde, daha iyi bir alanda olacağımızı hep beraber göreceğiz.”

‘BANK of CHINA’NIN KISA SÜREDE BAŞVURU YAPMASINI BEKLİYORUZ’

BDDK Başkanı Akben, Çinli grupların Türkiye’ye ilgisinin devam ettiğini, bunun sadece Bank Of China özelinde olmadığını kaydetti.

Bank of China’nın Türkiye’de bankacılık yapmak için lisans almak üzere kendileri ile üst düzey heyetler bazında görüştüğünü anımsatan Akben, “Prensip olarak başvurularını yapacaklar. Tabii biz bu başvuruları değerlendireceğiz, uygun olduğu takdirde gereken işlemler yapılacak” dedi.

Bank of China’nın çok kısa bir süre içerisinde başvuru yapmasını beklediklerini, söz konusu bankanın şu anda belge toplama aşamasında olduğu bilgisini veren Akben, başvurunun bu yıl içerisinde gerçekleşmesinin muhtemel olduğunu dile getirdi.

Akben, Türkiye Halk Bankası’nın ileride yeniden değerlendirmek üzere, daha önce katılım bankası kurmak için aldığı kuruluş izninin iptal edilmesi için BDDK’ya yaptığı başvuru ile ilgili ise şunları söyledi:

Halkbank

“Halkbank’ın bir bölümü halka açık, borsada işlem görüyor. Burada tamamı kamu tarafında olan bir banka kurulması arzu ediliyor. Bundan dolayı Halkbank bu süreci tekrar değerlendirecek ve tamamı kamuya ait bir banka kurmak için çalışmalarını oluşturacak. Ona göre bize tekrar başvuracak.”

Akben, karlılık konusunun konjonktürel bir konu olduğunu belirterek, “Bakıyorsunuz bazı dönemlerde karlılık çok iyi gidiyor, bazı dönemlerde ise problemler oluşabiliyor” dedi.

Dünyadaki konjonktüre bakıldığı zaman Türk bankacılık sisteminin karda olduğunu, enflasyonun epey üzerinde bir karlılığı bulunduğuna işaret eden Akben, geçen yıllara göre kıyaslandığında karda hafif bir düşüklük görülse de istikrarın ve konjonktürün tekrar normale dönmesiyle birlikte karlarda daha iyi seviyelere gelineceğine inandıklarını söyledi.

Akben, terör ve doğal afetlerden dolayı mağdur olan vatandaşlar konusunun sektörün görüşüne açıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“BDDK olarak onlara duyarsız kalmadık. Terör ve birtakım doğal olaylar karşısında işletmelerimiz bazı ödemelerinde, bankalara olan borçlarında birtakım zorluklarla karşılaşabiliyorlar. Bunların vadelerinin tekrar yapılandırılması konusunda bankalara yetki veren düzenlemeler yaptık. En azından o insanların bu süreçler karşısında etkilenmelerini en az düzeye indirecek bir düzenleme olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda bankalar da kamu çalışanlarından, asker, polislerden şehit olanlara bir vefa borcu olarak gereğini yapacaklarını söylediler.”

Kaynak ; milliyet

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Taslağı, BDDK’nın internet sitesinde yayımlandı. İşte yapılması düşünülen değişiklikler…

HANGİ ALANLARDA 9 TAKSİT?

Taslağa göre, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemeyecek.

12 AY BU ALANLARDA GEÇERLİ OLACAK

Kuyumla ilgili harcamalarda bu süre 4 ay, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda ise 12 ay olarak uygulanacak. Böylece, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda taksit sayısı 9’dan 12’ye çıkmış olacak.

BU ALANLARDA TAKSİT YOK

Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyonla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamayacak.

KURUMSAL KREDİ KARTLARINDA DURUM NASIL?

Kurumsal kredi kartları ile mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemeyecek. Bu süre, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda 12 ay olarak uygulanacak.

KREDİYE DE DÜZENLEME

Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı ile Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı da görüşe açıldı.

EĞİTİM KREDİSİNDE VADE SINIRI KALKIYOR

Buna göre, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler ve eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ayı aşamayacak. Böylece eğitim kredilerinde vade sınırlaması kaldırılmış olacak.

Kredi Kartında Taksit

Google Kredi kartında taksit aramaları

Kaynak ; hürriyet