Bir mühendis olarak bu temiz ve ucuz enerji kaynağının kullanımına neden karşı çıkıldığını ben de anlamamıştım ve özellikle bunu anlamak için yöreye gittim. Yerinde görünce de neden karşı çıkıldığını çok net anladım.

Birincisi dere, çay ve nehirlerin delice ve serbestçe aktığı Karedeniz dağlarında belki milyon yılda öyle güzel bir tabiat dokusu oluşmuş ki herbiri bir doğa harikası. Orada yabanıl bir hayat var. Loç vadisi kanyonunu görmeye gittiğimizde hemen aşağıda üç ayı yavrusunun tombik tombik yuvarlanırcasına kaçtığını gördük. İşte baraj bu kanyonun çıkışına yapılacak ve oradaki yaban yaşam tümüyle değişecek. Bu bir çok kişi için önemli olmayabilir ve karşı çıkışın ana nedeni de bu değil zaten.

Karşı çıkışın asıl nedenine gelince ki ben bunu hiç bilmiyordum, sanıyordum ki bir baraj yapılır bunun hemen çıkışında türbinler olur enerji üretilir ve su yine serbestçe akar. Nerde??

Kanyonun çıkışına baraj yapılacak dedim ya, tamam. Su burada tutulacak. Buraya kadar çok fazla bir sorun yok. Ama barajın hemen sonrasında enerji üretimi ve sonra da serbest bırakılan bir su yok. Su barajdan sonra devasa boruların (Loç örneğinde 2 adet 3.5 metre çaplı) içine hapsediliyor ve 5,5 km boru içinde aşağıdaki bir noktaya götürülüyor. Amaç suya statik head kazandırmak.

Bu durum neyi etkiliyor? Dere yatağı kenarında yüzbinlerce yılda oluşmuş tabiat dokusu yok edilerek oraya yollar ve boruları gömmek için kanallar yapılıyor. Bu, doğa aşığı biri olan benim için çok önemli. Köylü için ne önemli? Öncelikle burada onların tarlaları ya da tarlalarının uzantıları var. Bunlar hiç bir şekilde onların rızası ve haberi olmadan sanki savaş zamanıymış gibi kamulaştırılıyor ve kendilerine tebligatta bile bulunmadan iş makineleri sokuluyor.

Bu bugünkü durum. Ya bundan sonra ne olacak? O 5,5 km uzunluktaki doğa parçası tamamen susuz kalacak. Barajda tutulan suyun en fazla %10’u köylüye verilecekmiş. Bundan bir 10 sene sonra o hat tamemen farklı bir doğaya dönüşecek, bitki ve hayvan dokusu olarak.

Peki türbinden sonra su serbest bırakılacak mı? Ne gezer ! Onun altına da bir baraj ve sonrasında HES yapılacakmış. Anlayacağınız su debisi yeterli olduğu noktaya kadar HES’lerin yapımına devam edilecek ve her HES, 5-10 km bir hattı susuz bırakacak.

Benim anladığım ve karşı çıkanların yanında yer almama yol açan gerçekler bunlar. Yoksa bir mühendis olarak ucuz ve karbon salınımı olmayan bir enerji üretimine niye karşı çıkayım.

Karşı çıktığım Türk usulü HES’tir.

Bir bilgi daha; bunu da çok yeni edindim. Barajlar bölgesi haline gelen Artvin’de iklim değişmeye başlamış. Düşen yıllık kar miktarı yıllar itibariyle giderek azalıyormuş. Mevsim değişikliği yaratacak düzeyde bir baraj ormanı oluşturulunca bir 10-20 yıllık gelecekte o barajları dolduran karlar da yok olacak. Sonrasında o barajları neyle dolduracağız?? Bu sorunun cevabı kimde bilmiyorum.

Bilgimin ve aklımın yettiği bu kadar. Fazlasını edindikçe size de aktarırım.
Sevgilerimle..

Mak. Müh. Yunus PITIRLI

One thought on “Niye HES Karşıtıyım? – Mak. Müh. Yunus PITIRLI (Özgün Yazı)

  1. Yunus Bey, paylaşım için teşekkürler…inşallah bu yazınız çok okunur da böyle bir bilgi herkese ulaşır..

Comments are closed.