Belgelirim klasörüne yada bilgisayarınızda her hangi bir dizine (Örneğin ; C:UsersAhmet) “Hızlı Başlat” isimli bir klasör oluşturun ve burada boş bir not defteri açın ve içine aşağıdaki kodları ekleyin:

[Shell]
Command=2
IconFile=SHELL32.dll,34
[Taskbar]
Command=ToggleDesktop

Kodları ekledikten sonra dosyayı “Masaüstünü Göster.scf” olarak az önce oluşturduğunuz “Hızlı Başlat” klasörü içine kaydedin.

Oluşturduğunuz bu klasör görev çubuğundaki yeni Hızlı Başlat menünüz olacağı için en çok kullandığınız diğer kısayollarınızı da (Internet Explorer, Firefox vs.) buraya kopyalayabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerden sonra görev çubuğunda boş bir yere sağ tıklayın ve çıkan menüden “Araç çubukları -> Yeni araç çubuğu…” adımlarını izleyin;

Karşınıza çıkan ekrandan az önce oluşturduğunuz “Hızlı Başlat” klasörünü seçin,

Ardından görev çubuğunda boş bir yere tekrar sağ tıklayıp “Görev çubuğunu kilitle” ifadesinin yanındaki seçimi kaldırın.

Yeni araç çubuğunuzu en sol tarafa taşıyın.

Son olarak görev çubuğunda oluşturduğunuz “Hızlı Başlat” araç çubuğunda uygun bir yere sağ tıklayarak çıkan menüden “Başlığı göster” ve “Metni göster” ifadelerinin seçimlerini kaldırarak sadece simge olarak görüntülenmelerini sağlayın.

Hepsi bu kadar, yeni “Hızlı Başlat “ınız hayırlı olsun.

Terimler ;
Görev çubuğu : Başlat menüsünün sağındaki, masaüstünün en altındaki çubuk

One thought on “Windows 7 ′de “Masaüstünü Göster” ve “Hızlı Başlat” (Quick Launch) Oluşturma

  1. çok tşk.uzun zamandır bu ikonun kodunu arıyordum. daha önce bulduklarım hep klasik ikon oluşturmuştu.(örn:3 nolu ikon gibi…)
    ama bnm aradığoım buydu;çünkü bana göre win 7’ye yakışan ikon bu 🙂
    tekrar çok tşk.elleriniz dert görmesin.bu arada;acaba bu ikonların önizlemelerine ve nolarına nasıl ulaşabiliriz?yani mesela;hoşumuza giden bi ikon oldu diyelim.ama nosunu bilmediğimizden kullanamıyoruz.nsl ulaşabiliriz nosuna ve o ikonun önizlemesine?umarım;anlatabilmişimdie derdimi.

Comments are closed.