2015 ‘ten Teknolojik Otomobiller

Geçtiğimiz sene tanıtılan ve kendi kategorilerinde zirveye oynayan otomobiller bu listede.

Bildiğimiz gibi son yıllarda otomobil sektörü, yeni nesil teknolojiyle bir hayli içli dışlı oldu. Sürücüsüz otomobil prototipleri, elektrikli otomobiller, hibrit otomobil teknolojisi vs. birçok gelişme, yeni nesil teknolojilerin otomobil teknolojisiyle birleşmesi sonucu ortaya çıkan örneklerinden sadece birkaçı.

2015 yılı için bu anlamda oldukça dolu geçti diyebiliriz. Birçok otomobil üreticisi, yeni teknolojilerle donattıkları otomobilleri tanıttılar. Elbette bu otomobiller için yılın ‘en iyileri’ diyemeyiz. Ancak kullandıkları teknolojilerden ötürü, kendi sınıflarında fark oluşturdukları aşikar. Hatta bunlardan bazıları öyle ileri teknolojiyle üretilmiş ki, çağımızın ilerisinde tabirini kullanmak yanlış olmaz.

Evet, şimdi geride bıraktığımız yıl tanıtılan ve en yeni otomobil teknolojisine sahip araçlara göz atalım:

1) Audi Q7 e-tron quattro

Audi Q7, lüks SUV kullanıcıları tarafından tercih edilen ve ülkemizde de oldukça sevilen bir model. Ancak 2017’de piyasaya çıkacak bu Q7, bildiklerimizden çok farklı. Q7 e-tron, hibrit motor teknolojisine sahip. Yani içten yanmalı ve elektrikli olmak üzere iki motoru bulunuyor. Ancak menzili dudak uçuklatıcı cinsten. Çünkü Q7 e-tron, 2 litre benzinle tam 100 km yol gidebiliyor. Ülkemiz benzin litre fiyatlarıyla kilometrede yaklaşık 8 kuruşa tekabül ediyor. Günümüzde hiçbir hibrit motorun, bu kadar tasarruflu olmadığını belirtelim. Görülen o ki Audi, e-tron teknolojisiyle birlikte yeni nesil bir hibrit tasarlamış.

2) Aston Martin DBX

James Bond filmlerinden hatırladığımız Aston Martin DB serisinin yepyeni bir modeli geliyor. 4×4 sürüş modeline sahip DBX, gerek tasarımsal açıdan gerek ise performans açısından oldukça iddialı. İngiliz otomotiv devi Aston Martin bu konseptinde, F1 otomobillerinde kullanılan ve kinetik enerjiyi geri dönüştüren KERS teknolojisini de bu otomobilinde kullanmış.

3) Koenigsegg Regera

Geçtiğimiz sene Cenevre otomobil fuarında tanıtılan Regera için olağanüstü performansa sahip desek yanlış olmaz. İsveçli lüks spor otomobil üreticisi Koenigsegg’in son şaheseri 3 adet elektrikli V8 motora sahip ve tam 1800 beygir gücünde. 20 saniyede 400 km/s hıza ulaşmayı başarabilen bu otomobil, ‘canavar’ tanımlamasını sonuna kadar hak ediyor. Eğer 1,890,000 dolarınız varsa acele edin, çünkü Regera’dan sadece 80 adet üretilecek.

 

4) Porsche Mission E

Mission E, Porsche’nin Tesla Model S’e rakip olarak çıkarmaya hazırlandığı tam elektrikli otomobili. 2020’de yollarda olması beklenen spor otomobil, 600 beygir güce sahip, ayrıca 0’dan 100’e 3,5 saniyede ulaşabiliyor. Porshce tıpkı Tesla gibi elektrikli otomobillerin en büyük handikabı olan batarya sorununu da aşmış gibi görünüyor. Zira Porsche Mission E’nin menzili yaklaşık 500 km. Ayrıca 800 voltluk şarj sistemi sayesinde 15 dakikada yüzde 80 oranında şarj edilebiliyor. Hızlı şarj konusunda sektörün en iyi Tesla’yı da böylece geride bırakmış oluyor.

5) Mercedes Benz F-015

Listemizin son aracı Mercedes’in çılgın konsepti F-015. Geleceğin rüya otomobili olarak tanımlanan model, sürücüsüz bir şekilde çalışıyor. Yani ultra lüks olarak dizayn edilmiş otomobilin koltuğuna oturuyorsunuz, otomobil, sanki şoför varmışçasına kendi kendine istediğiniz yere gidiyor. Tasarım olarak oldukça sıra dışı dizayn edilmiş otomobil, yolcularına adeta ev konforu yaşatıyor. İlk olarak CES 2015 fuarında tanıtılan ve San Francisco sokaklarında test sürüşüne çıkarılan F-015 görenleri şaşkına çevirdi. Mercedes Benz, F sınıfı adı altında birçok konsept araç çıkarıyor, ancak bugüne kadar hiçbirini seri üretime sokmadı. Muhtemelen seri üretime geçmeyecek olan F-015, şüphesiz en çok akılda kalan F modeli olacak.