Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/percem/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303
5G Nedir ? Korona ve 5G İlişkisi Nedir? Türkiyede 5G » Bilgi Akış Sitesi

5G Nedir ? Korona ve 5G İlişkisi Nedir? Türkiyede 5G

Korona pandemisi ile 5G teknolojisi yine gündeme geldi. Sosyal medya üzerinden yayılan 5G ’nin bağışıklığımızı baskılayıp koronaya yakalanmamıza neden olduğu söylentileri, Koronanın 5G teknolojisi ile yayıldığı iddiasına kadar uzandı. 5G Nedir ? Korona ve 5G İlişkisi Nedir? Türkiyede 5G kullanılıyor mu?

5G Nedir ?

5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti; yeni nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 5G daha hızlı iletişim için farklı frekansları kullanan bir sistemdir. Peki, 5G teknolojisinin özellikleri neler? 5G teknolojisinin 4G’den farkı ne? 5G teknolojisi Türkiye’de kullanılıyor mu?

5G ’nin Özellikleri Nelerdir?

İlk olarak, mobil ağ servislerin kullandığı enerji maliyetlerinde %90 azalma sağlanacak. 4G’ye göre daha fazla cihaz ile hızlı bağlantıda kalacak.İletilen bit başına güç tüketimi 1/1000 kat aşağıya düşecek. İndirme süreleri düşecek. Yüksek çözünürlüklü bir filmi indirme süresi 5-10 saniyeye kadar gerileyecek. 4G ile 30-60 milisaniyelere kadar düşen cihazlar arası iletişim ve bağlantı süresi 5G ile 4 milisaniyeye düşecek.

Yüksek bant 5G, şu anda milimetre dalga bandının altına yakın 25-39 GHz frekansları kullanmaktadır, ancak gelecekte daha yüksek frekanslar da kullanılabilir. Genellikle kablolu internete kıyasla saniyede bir gigabit (Gbit / s) indirme hızına ulaşır. Bununla birlikte, milimetre dalgalarının (mmWave veya mmW) daha sınırlı bir aralığı vardır ve birçok küçük hücre gerektirir. Bazı duvar ve pencerelerden geçmekte zorlanırlar. Daha yüksek maliyetleri nedeniyle, mevcut planlar bu hücreleri yalnızca yoğun kentsel ortamlarda ve spor stadyumları ve kongre merkezleri gibi insan kalabalığının bir araya geldiği alanlarda konuşlandırmaktır. Yukarıdaki hızlar, 2020’deki gerçek testlerde elde edilen hızlardır ve hızların kullanıma sunma sırasında artması beklenmektedir.

Türkiyede 5G Kullanılıyor mu?

Tahminlere göre 5G, ülkemizde ilk olarak 2021 yılı içinde deneyimlenebilecek. Belirli merkezlerde kullanıma sunulup, altyapı uygunluğuna göre zamanla yaygınlaştırılacak. Ülke genelinde kullanımın 2022 yılında başlaması öngörülüyor.

Korona ve 5G İlişkisi Nedir?

5G ’nin bağışıklığımızı baskılayıp koronaya yakalanmamıza neden olduğu söylentileri sosyal medya üzerinde yayılmıştı. Bu söylentiler Koronanın 5G teknolojisi ile yayıldığı iddiasına kadar uzandı. Fakat kanıtlanmış durum ve bir bilimsel veri henüz yok.

 

İnternet ile alakalı diğer yazılarımız.

Google 5G Nedir aramaları