Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Abdullah İlker, ağız kokusunun sosyal ilişkileri olumsuz etkilediğini belirterek, “Kötü ağız kokusu, çoğu zaman mahcubiyete, sosyo-psikolojik problemlere sebep olur; hatta evlilikleri bile etkileyebilir” dedi.

Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşiklerin kötü kokuya yol açtığını, ölü veya ölmek üzere olan bakterilerin sülfür bileşikleri açığa çıkardığını ifade eden İlker, bakteri tabakaları ve yiyecek artıklarının dilin arka tarafında biriktiğini, dilin yüzeyi oldukça pürüzlü bir yapıda olması nedeniyle bakterilerin yaşamasına elverişli bir özelliğe sahip olduğunu söyledi. Büyük miktarda sülfür bileşiklerinin dilin arka tarafında kısa sürede ürediğini ve biriktiğini dile getiren İlker, “Eğer diş yüzeyi temizlenmezse kısa sürede bakterilerin yaşamasına elverişli bir hal alır.

İleri derecede dişeti rahatsızlığına sahip olanlarda kişinin kendi başına temizleyebilmesi pek mümkün olmayan, ulaşılamayan alanlar vardır. Derin dişeti cepleri gibi böyle alanlar da kötü kokuya sebep olur. Şanslıyız ki, ağız boşluğundan kaynaklanan kötü kokuların tedavisi kısa sürede sonuç vermektedir ve problem halledilebilmektedir” diye konuştu.

Nefes kokusunun önlenmesi için tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren İlker, “Diş problemleriyle diğer patolojik nedenlerin tedavisini yaptırın. Tam bir ağız muayenesi olun. Koku testleri uygulanabilir ki, bu testlerle uçucu sülfür gazları ve halitosis hastalığının boyutları tespit edilir. İleri dişeti hastalıkları veya diş çürükleri tedavi edilmelidir. Ağız enfeksiyonları yok edilmeli, gömük, sorunlu dişler çekilmelidir.

İyi bir ağız hijyenine özen gösterilmeli, dişlerin tüm yüzleri ve dil sırtı temiz tutulmalıdır. Ağız enfeksiyonları tedavi edildikten sonra gargaralar ve diş macunları da yardımcı olabilir. Ağız kuruluğuna mani olmak gerekli ve bunun için gün boyu su içilmeli. Tükürük salgısını hareketlendirilerek, bakteri oluşumunu önlemek için ağzın oksijen almasına yardımcı olur. Şekersiz sakız çiğnemek bunun en kolay yoludur. Bu arada mentollü pastillere dikkat edilmeli. Kokuyu giderir gibi görünse de kuruluğa neden olur. Su içeriği bol olan domates, kereviz, pırasa gibi sebzeler ve meyvelerden elma muhteşem bir ilaçtır, tüketilmesi gerekli. Yiyeceklerinizin üzerine maydanoz doğranması faydalı olur” şeklinde konuştu.

Sarımsak, soğan ve baharattan kaçınılması, yenecekse pişirerek yenmesinin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan İlker, şunları kaydetti:
“Dilinizin üzerinde biriken bakterileri temizlemek için bir dil raspası kullanın veya fırçalama sırasında dilinizi temizleyin. Kahve taneleri çiğneyin, portakal veya limon kabuğu emin. Alkol ve sigarayı bırakın. Kötü ağız kokusundan şikayet edenler bu konunun üzerine gitmelidir.

Çünkü basit bir müdahaleyle bu probleminizden tamamen kurtulmanız mümkün olabilir. Eğer ağız ve dişlerinize yapılan müdahaleden sonra hala ağız kokusundan şikayetçi iseniz, diğer sebepleri de araştırmak gerekecektir. Kötü ağız kokusu, çoğu zaman mahcubiyete, sosyo-psikolojik problemlere sebep olur, hatta evlilikleri bile etkileyebilir. Bunun için önlemi mutlaka alınmalıdır. Doktor gözetiminde gerekli tedaviler yapılmalıdır.”
İlker, ağız kokusunun özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, şeker hastalığı aseton kokusu, karaciğer yetmezliği, metabolizma bozuklukları gibi birçok nedeninin de olabileceğini sözlerine ekledi..

Kaynak; internet.

Suna Dumankaya’dan Ağız Kokularına Doğal Çözüm

Bir bardak suya, bir tutam karanfili koyup beş dakika kaynatın.
Daha sonra süzün ve hazırlamış olduğunuz bu karışımla ağzınızı çalkalayın, faydasını göreceksiniz.

Agiz kokusunun sebebleri ve tedavi yontemleri – Sümeyye İNCE

Bildigimiz gibi agiz hijeni gunluk iliskilerde onemli bir rol oynamaktadir.

Kisi ne kadar saglikli olursa olsun sabah kalktiginda agizinda koku bulunabilir. Bu toplumda sik rastlanilan bir problemdir. Bu sosyal iliskileri etkiledigi gibi biyolojik sorunlara da sebeb olabilir. Agiz kokusu olan insanlarda buyuk bir kendine guven sorunu vardir. Genelde sosyal iliskiler kurmaktan kacinirlar. En onemli neden agiz hiyeni oldugundan, dil sirtinda yerlesik olan bakterileri yok etmek gerekir. Bu nedenle dil sirtinda biriken bakteriler kaziyici bir alet ile kazinmalidir. Antiseptik gargaralar kulanilarak bakterilerin cogalmasi onlenebilir. Sakiz cignemek kolay bir cozunmdur. Cinko iceren gargaralar agiz kokusu tedavisinde onde gelirler. Ayrica Sodyum bikarbonatli dismacunlari kullanilabilir. Hasta her gun disini fircalamalidir,boylelikle dilini de fircalamis oluyor. Buna bagli olarak dilsirtindaki hijeni saglamis oluyor. Agiz kokusunun en buyuk sebebi dil cikintisina yerlesen ucucu sulfur bilesikleridir.Bir insanin agzi ne kadar fazla kokuyorsa demek oluyor ki okadar cok sulfur bilesikleri vardir. Dil ucundan dil kokune dogru ilerledikce sulfur bilesiklerinin miktari artar. Agizda biriken bakteriler agiz kokusuna sebeb olurlar.

Agiz kokusunu tetikleyen belli basli sebeler vardir:
fazla sayida bakteri,
kotu hijen,
alkali ortam ve
agizda bakteri atiklarinin bulunmasi gibi

Agiz kokusu uc kisma ayrilir.
Normal agiz kokusu.
Anormal agiz kokusu.
Psikosomatik agiz kokusu.

Normal agiz kokusu:
Normal saglikli bir insan sabah uyandiginda agizinda baktrilerin sebep oldugu normal bir koku vardir. Bu normal agiz kokusu olarak tabir edilir.Mesela bir de proteinden zengin yiyecekler( Et,balik,yumurta) tuketilirse koku daha fazla olabilir. Bu durumu onlemek icin dis fircalamak,gargara kullanmak ve sakiz cignemek gerekmektedir.

Anormal agiz kokusu:
Anormal agiz kokusu olan insanlar genelde dis hekimine gitmek istemezler.Cogu durumun farkindadir ama farkinda degil gibi davranirlar. % 25 i dis hekimine muracaat ederler. Agiz kokusunu kabullenmislerdir. Gidis sebepleri baska problemlerdir. Genelde hekimin tavsiyesiyle tedavi edilirler.Bu hastalari genelde yakinlari uyarirlar.Anormal agiz kokusu agiz ici veya disi sebepli olabilir.

Agiz ici sebepli olan koku: Agiz kokusu sebeplerinin %87 si agiz ici kaynaklidir. % 51 i dil, %32 si dis ve diseti, %17 si ise bu herikisinden kaynaklanir. Ayrica bazi hastaliklardan kaynaklanan agiz kurulugu da agiz kokusuna sebep olabilir.

Agiz disi sebepli olan koku: Bu kokunun gorulme sikligi %13 tur. %7 si kulak-burun-bogaz kaynaklidir. %1 ise sindirim sistemi kaynaklidir.

Psikosomatik agiz kokusu:
Boyle hastalarda sikayet olmasina ragmen aslinda gercek bir anormal agiz kokusu yoktur. Bu hastalari patolojik anormal agiz kokusundan ayirmak zordur.

Tedavide esas olan :
Agiz hijenine dikkat edilmelidir. Neden ortadan kaldirilmaya calisilmalidir.Tedavinin suresi,sekli iyi ayarlanmalidir.Hastanin tedaviye bakisi-uyumu-tercihi iyi hesaba katilmalidir. Bu sekilde izlenen tedavi yontemleri saglikli sonuclar verecektir.