İlgili video yazının devamındadır.

Duymadım, görmedim, bilmiyorum diyenler için Anadolu’daki dere ve doğa katliamı belgelendi…
Enerji ve kalkınma politikalarının doğa ve akarsular üzerindeki olumsuz etkisini ve halkın bu yatırımlara karşı tepkisini gözler önüne seren ‘Anadolu’nun İsyanı’ adlı film rekora gidiyor.

Herhangi bir kar amacı güdülmeden konuya duyarlı insanların gönülden destekleriyle tamamlanan film, HES’lere karşı Anadolu’da verilen mücadeleyi bizzat onların ağzından anlatıyor.

Hidroelektrik santrallerin (HES) doğa ve kırsalda yaşayan insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini ve HES yatırımlarına karşı verilen mücadeleleri anlatan ‘Anadolu’nun İsyanı’ adlı kısa film gönüllü desteklerle ve kolektif bir çalışma sonucu ortaya çıkarıldı.

Anadolu’nun dört bir yanında devam eden HES çalışmalarının yıkıcı etkisine dikkat çeken film Akdeniz’den Karadeniz’e, Doğu Anadolu’dan Ege’ye kadar 20 bin kilometre yol kat edilerek çekildi.

İnternet üzerinden indirilebilen, çoğaltılmasına ve dağıtılmasına, festival ve toplu gösterimler için özel izin alınmasına, kullanılmasına herhangi bir kısıtlama konulmayan film, Anadolu derelerinin özgür akması için mücadele edenlere adandı.

Bir haftada içerisinde 200 bine yakın izleyiciye ulaşan filme dileyen herkes sosyal paylaşım sitelerinden,

anadolunehirleri.org/​tr.html,
anadoluyuvermeyecegiz.net,
vimeo.com/​vermeyoz/​film den izleyebilir

yada

anadolunehirleri.org/​filmHD.zip,
anadolunehirleri.org/​film.zip,

adreslerinden yüksek (HD) ve düşük kalitede indirebilir.

Filmin en kısa sürede 7 dilde çevirisi bekleniyor ayrıca, önümüzdeki aylarda filmin uzun metrajlı halinin de yayınlanması söz konusu.

Filmle ilgili yapılan açıklamada, şunlar söylendi:
“Bizlerin doymak bilmeyen tüketim alışkanları ve ihtiyaçlarının doğa üzerindeki yıkıcı etkisi her geçen gün biraz daha artıyor. Hiç haberimiz olmasa da, umursamazsak da, gitmesek de, görmesek de bizim bu yaşam biçimimizin bedelini birtakım canlılar, insanlar ödüyor. Bu film; bir yandan Anadolu nehirleri ve doğası için verilen mücadeleleri anlatırken, bir yandan da şehirlerde hiçbir sorun yokmuş gibi yaşamaya devam eden insanlara ayna tutmak ve bu soruna ortak etmek için hazırlandı. Unutmamız gerekiyor ki, bu ateş sadece düştüğü yeri değil tüm canlı yaşamını yakacak. Bu gerçeğin fakına varanlar Nisan ayında tüm Anadolu’dan Ankara’ya doğru yürümeye başlayacak. Bu yürüyüşe katılmak ve destek vermek hepimizin yaşama karşı ortak sorumluluğudur.

Filmin indirilmesi, çoğaltılması ve dağıtılmasında hiç bir sakınca yoktur.

Anadolu’nun tüm canlılarına armağan olsun..”

Anadolu’nun can damarı nehirlerin tamamı, hidroelektrik santrali (HES) bahanesiyle, kaynağından sahile kadar borulara hapsedilerek, yaşam verdiği tüm canlılardan çalınmak üzere, özel şirketlere satıldı.

Anadolu’daki tüm canlı yaşantısını geri dönüşümsüz bir şekilde olumsuz etkileyecek bu insafsız projelere karşı tüm vadilerde tepkiler yükselmeye başlamıştır.

Bu site; kırsalda doğa ile uyum içinde yaşayan yerel halka, kurda kuşa, balığa, çiçeğe ve böceğe karşı yapılan; Anadolu’nun şahit olduğu bu en büyük çevre soykırımını belgeleyen, ‘Anadolu Nehirleri’ nin sesi olan belgesellerin gösterilmesi için hazırlanmıştır.

Destek olmak ve filminizi paylaşmak için lütfen iletişime geçin.

English
Our rivers, the veins of Anatolia, are under attack by hydroelectric power stations which are rerouting the natural way of life in the rural regions of Anatolia.

The rivers are being diverted from their springs into huge pipes which flow all the way to the sea. In the name of production of electricity and privatisation the rivers are being stolen from their cherished natural habitat. These projects will affect the natural habitat of Anatolia irreversibly. However, there is strong resistance to these projects.

This web-site is presenting the documentaries about truth of hydroelectric power plants and their effects on Anatolia.

Please contact to join and share your film..

[ad#Google Adsense-300]