Cam Filmi Nedir?

Cam filmleri, aracınızın camlarından güneş ışınlarıyla birlikte giren zararlı ışınların ve sıcaklığın süzülmesi için üretilmiştir. Cam filmleri ve renkli camlar, ısı tutma (Absorbsiyon) ve geri yansıtma (Refleksiyon) özelliğiyle aracınızın içerisindeki ısıyı korur.Lazer, Reflecte ve aynalı cam filmleri, çeşitli materyallerle kaplıdır. Bu materyaller güneşin zararlı ışınlarının, aracınızın içerisine girmesini engeller.

Aynı zamanda ortam gizliliği sağlayan cam filmleri, aracınızın içerisinde meraklı bakışlardan uzak bir şekilde, sizin ve sevdiklerinizin konforlu seyahat etmesini sağlar.

Güneşin zararlı Ulra Viole (UV) ışınlarını engelleyerek evinizin, aracınızın, ofisinizin içerisinde bulunan eşyaları korur, solmalarını engeller.

Cam Filminin Faydası Nedir?

Aracınıza estetik bir görünüm kazandırır.
Ultraviole ışınlarının aracınızın içerisine girmesine engel olur ve cildin zarar görmemesini sağlar.
Güneşten bunalmamanız için %70 oranında ısı ve ışığı engeller.
Geceleri karşıdan veya arkadan gelebilecek ışık parlamalarını keserek görüşünüzü rahatlatır.
Ev ve ofiste eşyalarınızın güneşten zarar görmemesini engeller.
Dışarıdan gelen tehlikelere karşı koruma özelliği vardır.
Enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.
Cam filmi cama güvenlik özelliği katar; olası kaza ve darbelere karşı korur.
Dış ekenlere karşı ( Hızsızlık, darbe vs.) koruma sağlar.
Geceleri seyahat halindeyken aracınızın arkasından ve çevreden gelen göz alıcı ışıkları engeller.Güvenli bir sürüş sağlar.

Yasal Boyut

Arabalara cam filmi taktırmak ve güneşin rahatsız edici etkilerinhden korunmak hem sağlık hem de tasarruf açısından etkili olduğu artık kanıtlandı.Çalışma sonucunda yapılacak düzenlemelere göre araçların arka camları ile arka yan camlarına cam filmi taktırmak serbest olacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olan Çalışmalar sonucu konu, Motorlu Araçlar Teknik Komitesi cam filmi ile ilgili olarak bir düzenleme geliştirdi. Konuya ilişkin Türk Standardları Enstitüsü (TSE) görevlendirilecek ve TSE, cam filmi uygulaması yapmak isteyen firmaların yeterliliklerini değerlendirip, bu firmaları yetkilendirecek.

Bu arada, yetkililer, yapılan deneylerde cam filmi kullanan araçlarda klima kullanımının yüzde 37 oranında azaldığı, güneş ısısının araç içine girişinin yüzde 61, zararlı ultraviyole ışınlarının da yüzde 98 oranında engellendiği ifade ediliyor. Yani araçlarda klima kullanımının yüzde 37 düşmesinden dolayı benzin tasarrufu yapılacak..

Kaynak ; internet