Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/percem/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303
Bor İle Hidrojen İlişkisi

borBilindiği gibi bor gerçekten çok önemli bir element. Pek çok önemli kullanım alanı var.

Bunlardan bazıları; İnşaat sektörü, tarım sektörü, cam ve seramik sanayi, ahşap koruma ve tahmin edemeyeceğiniz bir çok alan ve birçok özellik. Tabii hepsi ayrı araştırma alanları. Bunların arasından bizim ilgimizi çeken bir özellik varki bizi ve birçok kişiyi ilgilendiriyor.

Bilindiği gibi bugün hidrojen enerji sistemi birçok sorunla karşı karşıya yapılan araştırmalarla bu sorunlar teker teker çözülmekte ve çözülüyor. Aslında bu sorunlar bilim adamları ve firmalar için çalışma alanları. Başta hidrojenin üretilmesi, üretilen hidrojenin taşınması, depolanması, ve hidrojenden yakıt pilleri ile elektirik elde edip bugün kullandığımız bütün elektirikli aletleri çalıştırabilmemiz, ısınmamız, taşımacılıkta kullanmamız gibi.

Borun çok önemli özelliği hidrojeni depolayabilme özelliği. Hidrojen normal şartlarda gaz ve hacmi fazla, depolama ve taşıma teknikleri ise klasik tüplerde biraz zor, yüksek basınç tehlike arz ettiğinden bir problem fakat bu konuda çalışmalar devam ediyor. Bu teknikleden biri de hidrojenin atom çapının küçük olması ve diğer elementlerle tepkimeye girerek hidritler şeklinde onların yapısına nüfüz etmesi. Burada bor bu özelliği ile atomları arasındaki boşluklarda hidrojeni saklayarak bize onu taşımamıza olanak veriyor. Hidrojeni tekrar bordan ayırmamız çok kolay. Bu şekilde hidrojeni taşımak ve dopolamak için bir alternatif doğuyor. Fakat burada olusan bileşik sanırım sodyum bor hidrür idi biraz ağır. Yani kullanmak istediğimiz hidrojeni depolamak için taşımada ağırlık problemi karşımıza çıkıyor. Yapılan çalışmalar ile bu problem çözülmeye çalışılıyor. yöntem borun hidrojenle bağlantısı ile borun önemini artırıyor.

Genel anlamda hidrojenin borla ilgisini anlatmaya çalıştım. işin daha teknik kısımları elbette var bunları araştırmak gerekiyor.

Bor konusunda Türkiye’de bir enstitü var. Çalışmaları devam ediyor. Adı “Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN, http://www.boren.gov.tr )”. Sadece hidrojen ile ilgili değil diğer konularda borun özellikleri dudak uçuklatacak cinsten!

Ayrıca bor madeninin Türkiye’de rezervleri dünya rezervlerinin galiba %60-%70 lerde. Yani tam bir stratejik element.

Kaynak ; internet.