Sizin de dikkatinizi çekti mi bilmem.

Son yıllarda özellikle alış veriş merkezlerinde, sokaklarda, sahillerde yada bunun gibi eğlence ve dinlenme amaçlı gezi yerlerinde dolaşan genç çiftlerden erkek olanı yanındaki genç bayanın el çantasını taşıyor.

Uzaktan bakıldığı zaman bazen çok hoş bazen de cok tuhaf görüntüler ortaya çıkıyor. Düşünebiliyor musunuz ; fiyonklu, çiçekli, pembe renkli bir çantayı acemice askılarından tutan veya kocaman, siyah her yerinde parlak tokaları olan bir çantayı omuzuna asmış şekilde dolaşan bir erkeği.

Bu çanta taşıma işi sanırım kadın ve erkeğin arasında yaşanan duyguların bir göstergesi olsa gerek. Sevdigi kadının elini tutan erkek, kadının tartışmasız en önemli aksesuvarlarından biri olan çantasını neden taşımak ihtiyacını hisseder ? Neden kadın her gün işe, okula, gezmeğe veya alış verişe giderken kendi başına taşıyabildiği çantasını, hafta sonu gezerken yanındaki erkeğe taşıtır ?

Kadınsı bir içgüdümüdür çantayı erkeğe taşıtan? Yoksa korumacı bir erkeklik gösterisi midir? Hani; kadınsı bir eşyayı erkek adama nasıl taşıtıyorum mudur ? Yoksa; canım ya, yorulmasın şimdi; eli kolu ağrımasın mıdır ?

Peki bu erkekler bu çantaları ne kadar taşır ? Bu çanta taşıma işi kaç yaşına kadar sürer ? Ne olurda erkek bu çanta taşıma işinden vazgeçer ? El ele gezerken kadınların; kendilerine ait çantalarını yanlarındaki erkeğe taşıtırken duydukları his nedir ? Bir kadın çantası bir erkeğin eline, koluna ne kadar yakışır ? Bu konuda buna benzer bir sürü soru sorabiliriz.

Gün gelip çanta taşıma işi sona erdiği zaman, kadın kendi çantasıyla tekrar baş başa kaldığında ilişkinin de gözden geçirilme zamanı gelmiş midir acaba?

Biz kadınlar kendi çantalarımızı, her zaman kendimiz taşıyabiliriz. Ancak; hayatımıza giren erkekler, eğer bu çanta taşıma işine talip olursanız; lütfen bu işi yarım bırakmayın. Çantalarımızı sonuna kadar taşıyın.

Yada bırakın biz kendi çantalarımızı başından sonuna kadar kendimiz taşıyalım.

One thought on “Çanta Taşıyan Erkekler… – Oya Engin (Özgün Yazı)

  1. valla herhalde kadınla işi bittiğinde çantayla da işi bitiyor böyle adamcağızların adamcağız diyorum çünkü adam demek adamlara hakaret olur diye düşünüyorum.. çantasını taşıttıran bayanlarda biraz hakediyor kanatimce yorumumu…

Comments are closed.