Çocuk Sineması

Sinif ögretmeni, çocuklarin uykulari üzerine bir arastirma yapiyordu. Rüya görmenin insan ruhunu ne kadar rahatlattigini ve onlar için ne kadar gerekli oldugunu belirttikten sonra:

– Söyleyin bakalim!. dedi. Bu gece ne gördünüz?

Çocuklar, tek tek el kaldirarak rüyalarini anlatmaya basladilar. O haftaki rüyalarin bir çogu, üç gün önce meydana gelen korkunç tren kazasi ile ilgiliydi. Bir de, cinnet geçiren bir emeklinin, karisi ve çocuklarini yol ortasinda biçaklamasi ile…

Ögretmen, arka siralarda oturan bir ögrencinin el kaldirmadigini görünce, ona dogru yaklasip:

– Hayrola arkadas!. dedi. Yoksa sen hiç rüya görmüyor musun?

Küçük çocuk, yanaklari pembelesirken:

– Elbette görüyorum!. diye gülümsedi. Ama benim rüyalarim çok farkli.

– O zaman, gördügünü anlat!. dedi ögretmen. Ayni seyleri görmen gerekmiyor.

Küçük çocuk:

– Ben, dedemle birlikte gittigim balik avini gördüm!. dedi. Köyümüze yakin olan derede idik. Ve koca bir balik tutarak eve götürdük.

Ögretmen, yaptigi çalismayi, bir sonraki dersinde de sürdürdü. O hafta görülen rüyalarin büyük bir çogunlugunda, petrol zengini bir ülkenin bombalanmasi sirasinda ölen yüzlerce çocuk vardi. Diger rüyalar ise, meshur bir sarkicinin ayagindan vurulmasi ve is adamlarindan birinin kaçirilmasi ile ilgiliydi.

Ögretmen, arka siradaki ögrencinin bu sefer de el kaldirmadigini görerek yanina gitti ve ona ne rüya gördügünü sordu.

Küçük çocuk, disaridaki karli daglara bakip:

– Geçen hafta bir çok kuzumuz dogdu, dedi. Rüyamda onlari, dagin yamacindaki pinara götürmüstüm. Bu arada çiçeklerle konusup, gökyüzündeki kuslarla yaristim. Onlar gibi uçuyordum havada.

Ögretmen, arastirmasini biraz derinlestirdiginde, çocugun diger kardeslerinin de ayni türde rüyalar gördügünü ögrendi. Hatta dedesi bile, onlar gibiydi.

Sonunda merak edip:

– Hep bu türden rüyalari görmeniz çok harika! dedi. Sanki birer film gibi her biri. Yoksa bunun için bir formül mü var?

Küçük çocuk:

– Bilmiyorum ögretmenim!. diye gülümsedi. Televizyon alamayacak kadar fakir oldugumuz için, Allah bize bu filmleri gösteriyor olmali.

Kaynak ; eyolla

Next Post

SGK Akıllı Kart Uygulaması Başladı

Çar Eki 8 , 2008
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) operasyonel sistemlerindeki verileri tek bir yapıda toplayan ”Akıllı Kart” uygulaması ile Bolu’daki vatandaşların nüfus cüzdanı, sağlık […]

Kategoriler

Destek İçin Tıklayın
Son Yorumlar