Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/percem/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303
Çocuklarınız İçin Bunları Yapın !

Çocuklar genellikle eşyalara dokunarak ya da yada eşyaları ağızlarına alarak öğrenirler. Bu nedenle de yanık, kesik gibi birçok yaralanmayla karşılaşırsınız. Ancak sizin alacağınız bazı önlemler sayesinde çocuklarınızı yanıklardan koruyabilirsiniz.

Mayo Clinic’te yer alan habere göre, yangın güvenliği birçok genç araştırmacı için yabancıdır. Gerçekte, çocukların öğrendiği en zor derslerden biri soba, radyatör ve yanan ateş gibi şeylerin acı verici olduğunun öğrenilmesidir. Eğer çocuklar kibrit ya da çakmakla oynarsa, bu durum tüm aileyi tehlikeye atar. Yaralanmaları ve tehlikeli durumları önlemek için basit yangın güvenliği tedbirleri almalısınız.

Evde yangın güvenliği

Banyo suyu, sıcak yemek, elektrik fişi gibi evdeki birçok sıradan şey çocukların yanmasına yol açabilir. Yanıkları önlemek için bu tavsiyelere uyun:

– Suyun sıcaklığını azaltın. Su ısıtıcınızın termostat ayarını 50 derecenin altında tutun. Çocuğunuz küvete girmeden önce suyun sıcaklığını her zaman kontrol edin.

– Sıcak şeylerden uzak durun.Çocuğunuz kucağınızdayken yemek yapmayın, sıcak içecekler taşımayın veya içmeyin. Sıcak yemekleri ve sıvıları masanın kenarından uzakta tutun. Küçük çocuklar çekebileceği için masa örtüsü kullanmayın. Ocağı kullandığınızda, yemeğinizi arkadaki bölmelerde pişirin, tencerelerin ya da çaydanlığın sapını arka tarafa doğru çevirin.

– Ütüyü prizden çekin, çocukların ulaşamayacağı yere kaldırın.

– Yemeğin sıcaklığını kontrol edin. Bebeğin biberonunu asla mikrodalgada ısıtmayın.

– Elektrik fişlerini ve elektrik kordonlarını ortada bırakmayın. Prizleri kapaklarla kapatın. Çatal, anahtar gibi metal aletlerin prizlere sokulması ile çocuklarınızı elektrik çarpabilir. Hasarlı, çürük elektrik kablolarını değiştirin.

Dışarıda yangın güvenliği

Çocukları dışarıdaki zararlardan korumaya yönelik önerilere de dikkat edin:

– Dışarıda mangal yaparken çocukların ızgaraların yanında oynamasına izin vermeyin.

– Arabanızı güneşin altında bıraktıysanız çocuğunuzun emniyet kemerinin demir kısımları ısınmış olabilir, arabaya binmeden bunu kontrol edin ve sıcaksa bu bölümleri bir bezle sarın.

Diğer yangın güvenliği önlemleri

– Kibritleri ve çakmakları kilitli bir yerde tutun. Çocuklarınıza bunların oyuncak olmadığını öğretin.

– Mum ve sigaralara dikkat edin. Mumları çocukların ulaşamayacağı yere kaldırın ve odadan çıkmadan mumları söndürün. Eğer sigara içiyorsanız, evinizde ve özellikle yatakta sigara içmeyin. Sigaranızı atmadan önce tamamen söndüğünden emin olun.

– Sobanızı dikkatli kullanın. Sobaların yataklardan, mobilyalardan, perdelerden ve diğer yanıcı materyallerden en az 1 metre uzağa yerleştirin. Çocuklarınızı sobadan uzakta tutun. Uyurken asla sobayı açık bırakmayın.

– Sobanızı veya şöminenizi temiz tutun. Yılda bir kez temizleme ve gözden geçirme baca yangınlarını önleyebilir.