En İyi 8 Belgesel

İzlenilmesi Mutlak Gerekli 8 Belgesel

Dizilerden gına geldiyse En İyi 8 Belgesel ile özünüze dönmenin zamanıdır!
Bu yazı size bu konuda yardımcı olacak.

1- The Corporation

2004 yılında If İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilen belgesel, En İyi 8 Belgesel kapsamında şirketlerin gerçek yüzünü anlatıyor. Noam Chomsky, Howard Zinn, Naomi Klein, Michael Moore gibi önemli isimler de görüşleriyle filme katkıda bulunuyor. Birçok bilinmeyen noktaya parmak basan The Corporation, çeşitli festivallerden En İyi Belgesel Ödülü kazanmış, son derece etkileyici ve açıklayıcı bir yapım. İzleyen birçok kişi, “Bugüne kadar gördüğüm en iyi belgesel” yorumunda bulunuyor. İnternette de mevcut. Aramaya inanın 🙂

2- Food, Inc.

Marketten aldığımız yiyeceklerin aslında nereden geldiğini ve bunun gelecek nesillerin sağlığı için ne anlama geleceğini anlatıyor. Türkiye’de GDO’lara karşı yürütülen kampanya döneminde En İyi 8 Belgesel kapsamında bu filmi izlememiz özellikle önemli. Ne yiyoruz, nasıl yiyoruz, yediklerimiz ne şartlar altında, kimler tarafından, nasıl üretiliyor gibi konulara açıklık getirerek bir müddet bu gıdaların tümünden tiksinmenizi sağlayacak 🙂

3- Nature’s Great Events

Aslında bu bir belgesel dizisi. Her bölümde tek bir olay anlatılıyor. Örneğin ilk bölümde yaz aylarında kutuptaki kar ve buzulların erimesini, ikinci bölümde ise somon balıklarının göçünü izliyor.

4- Cosmos: Bir Uzay Serüveni

Haluk Bilginer’in seslendirmesiyle Türkçeleştirilen Cosmos: Bir Uzay Serüveni, evrenle ilgili merak edilenleri anlaşılır, basit bir düzeyde anlatıyor. Uzayla, yaşamla, evrimle alakalı bilgi edinmek isteyenlerin bu belgeseli izleyerek işe başlamaları gerek.

5- Earthlings

Doğa, hayvanlar ve insanların ekonomik çıkarları arasındaki ilişkiyi ortaya seren, şimdiye kadar çekilmiş en kapsamlı belgesel. Yönetmen Shaun Monson belgesel hakkında şöyle diyor: “Yapabileceğiniz en iyi şey, bu filmi insanlara izlettirmek olacak.”

6- Planet Earth

4 Emmy ödüllü 11 bölümlük Planet Earth, dünyanın 200 farklı noktasında gerçekleştirilen 5 yıllık bir yapım süresi ve şimdiye kadar BBC tarafından yapılmış en pahalı belgesel. Muazzam anlatımı, kusursuz çekimler ve insanı büyüleyen sahnelerle gerçekten doyumsuz bir şölen yaratıyor.

7- Life

Hayvanlar ve bitkilerin hayatta kalmak ve üremek için yapmaları gereken sıra dışı şeyleri gösteriyor. Saniyede 1000 kareyle çekilen inanılmaz görüntüler, taştan çekiçlerle çam fıstığı kıran kapuçin maymunları, zıplayan su aygırları ve örümcek ağından av çalan bukalemunlar. Toplamda 10 Bölümden oluşan BBC Life – Hayat belgeselini Tuncel Kurtiz’in sesiyle izlemek ise büyük bir keyif.

8- Human Planet

8 bölümlük belgesel serisinde, dünyanın farklı coğrafi bölgelerinde yaşayan insanların doğayla olan ilişkisi ve inanılmaz hayat mücadeleleri anlatılıyor. 70 hikayeden oluşan 2007 yılında başlanan yapımın çekimleri, 40 ülkede yapılıp 3 yıl sürmüş. BBC’nin yaptığı en güzel işlerden olan Human Planet belgesel serisi, Tuncel Kurtiz’in seslendirmesi ile buluşunca ortaya çıkan şaheser izlenmeye değer.