Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/percem/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303
Haftalık İnsülin İğnesi » Bilgi Akış Sitesi - Faz 3 deneyleri

Haftalık İnsülin İğnesi

Haftalık İnsülin İğnesi klinik deneylerde olumlu sonuç verdi

Yarılanma ömrü 196 saat olan insülin analoğunu Novo Nordisk firması duyurmuş ve Eylül 2020’de söz konusu ilacın faz 2 sonuçlarını yayımlamıştı. İğnenin klinik deneyleri olumlu sonuç verdi.

Haftalık insülin iğnesi klinik deneylerde olumlu sonuç gösterdi.

Dünya üzerinde milyonlarca insan diyabet için tedavi almakla birlikte birçok kişi de bu sebepten ötürü her gün insülin iğnesi oluyor. Bilim insanları daha önceden haftalık olarak uygulanabilecek insülin iğnesini duyurmuştu ve söz konusu iğnelerin faz deneylerine başlamıştı.

İcodec

İcodec olarak adlandırılan ve yarılanma ömrü 196 saat olan insülin analoğu Novo Nordisk firması duyurmuştu ve Eylül 2020’de söz konusu ilacın faz 2 sonuçları yayımlamıştı. Sonuçlara göre söz konusu ilaç tıpkı günlük uygulanan insülinler gibi kan şekerini regüle etmeyi başarmış ve tıpkı günlük uygulanan insülinin yan etkilerine benzer etkiler raporlamıştı.

7 Günlük insülin iğnesi faz 2 denemelerini başarıyla tamamladı

7 günlük insülin iğnesi klinik deneylerde olumlu sonuç gösterdi

 

percemler-hastane-telefon

Şimdi ise bilim insanları 7 farklı ülkeden tip 2 diyabeti olan 205 hastaya 23 hafta boyunca icodec adlı iğnesi uyguladı ve denekleri kontrol grubu ( günlük insülin kullanan grup ) da dahil olmak üzere 4 farklı gruba ayırdı. Her gruba farklı tedavi algoritmaları uyguladı.

Bilim insanları yaptığı çalışmalar sonucunda 3 grupta da ilacın etkili olduğu ve iyi tolere edildiği, bütün bunlara ek olarak ise ağır hipoglisemi ( kan şekerinin aşırı düşüklüğü ) tablosunun rastlanmadığını  tespit etti.

Yine benzer bir araştırmada bilim insanları 5 farklı ülkeden 154 katılımcı üzerinde çalıştı ve sonuçlar yine ilk araştırmaya benzer biçimde yeni insülin preparatının etkili olduğunu ortaya koydu.

Şu anda söz konusu ilacın faz 3 klinik deneyleri devam ederen yeni araştırmayı Diabetes Care adlı dergide yayımladılar.

Diğer sağlık haberlerimiz için tıklayınız.

Google İnsülin İğnesi aramaları.