Hidrojen Araç Deposuna Nasıl Doldurulur (300 km/s Hız Yapan Otomobil)

hidrojen.jpgHidrojenin araç deposuna doldurulması ile ilgili video yazını devamında…

Alman otomobil devi BMW, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen otomobil fuarında dünyanın hidrojenle çalışan en hızlı otomobilini görücüye çıkardı. H2R olarak adlandırılan otomobil saatte 300 km/s’ten fazla hıza ulaşabiliyor. BMW yetkilileri Formula 1 otomobillerini andıran H2R’yi “Geleceğe yolculuğumuz hidrojen” sloganıyla ziyaretçilere sunuyor. H2R’nin ‘R’ harfi aracın kırdığı rekorları temsil ediyor. 0-100 km/h sürate altı saniyede çıkabilen H2R Fransa’da yapılan deneme sürüşlerinde maksimum 302.4 km/s’i gördü.

İçten yanmalı motor.
Sadece on ayda geliştirilen HR2 prototipinde hidrojenle çalışan diğer arabaların aksine yakıt pili kullanılmıyor. BMW yakıt pili yerine modifiye edilmiş 12 silindirli, 6 litrelik içten yanmalı bir motor kullanmayı tercih etmiş. H2R’yi ‘uçuran’ motor sadece buhar açığa çıkarıyor.

Hidrojen-hava karışımının otomobilin verimliliği açısından çok daha iyi bir çözüm olduğunu belirten BMW yetkilileri, hirdojen yakan otomobillerin çevreyi kirletmediğini, ancak yakıt olarak kullanılmak üzere hidrojen üretilmesinin çevre üzerinde olumsuz etkileri bulunduğunu da dikkat çekti.

Hidrojen doğal gaz gibi fosil yakıtlarını yanı sıra su moleküllerine elektrik verilmesiyle de elde edilebiliyor. BMW yakıt pilli otomobiller üzerinde de çalışıyor olsa da toplamda çok daha avantajlı olduğu için içten yanmalı motorlara odaklanmayı hedefliyor.

Kaynak ; internet

Next Post

EEE 2000 Mezunları 17 Ekim 2007 Buluşması

Cum Şub 23 , 2007
Katılan arkadaşlara teşekkür ederim. Uzun zamandır görmediğim Metin ve Tubayı ayrıca hiç görmediğim kızları Berra ‘yı gördüm.
rmez054

Kategoriler

Destek İçin Tıklayın
Son Yorumlar