Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/percem/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303
Körfez Geçiş Projesi

Türkiye’nin en önemli projelerinin başında gösterilen Körfez Geçiş Projesi çalışmaları başlıyor. Projeyle ilgili Altınova ayağında çalışmaların başladığı müjdesini veren Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “10 Aralık Perşembe günü projeyle ilgili zemin etüt çalışmaları başladı.” dedi.

Geçen hafta içerisinde Altınova ve Kocaeli Büyükşehir Belediyeleri’nde yüklenici firmalar ile ilgili tüm tarafların bir araya geldiğini hatırlatan başkan Oral, “Projeyle ilgili belediyemizde firma yetkilileri, Karayolları ve Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ile bir araya geldik. Ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde tüm ilgili kuruluşlar toplandı ve bizlere bilgi verildi. Projenin Altınova ayağında çalışmalar başladı. Zemin etütleri yapılıyor. İnşaat ise bu çalışmaların ardından 5-6 ay sonra başlayacak.” diye konuştu.

Projeye göre, Dilovası ile Altınova-Hersek arasına 3 kilometrelik asma köprü inşa edilecek. Böylece bir yandan İzmit kent içi geçişinde önemli bir kolaylık sağlanırken, Dilovası-Altınova arasındaki 90 kilometre yol da kısalmış olacak. 377,4 kilometrelik otoyol ve 43,4 kilometrelik bağlantı yolu ile birlikte toplam 410,8 kilometrelik güzergâhı içine alan proje, ‘yap-işlet-devret’ modeline göre inşa edilecek.

Kaynak ; haber262

SEYAHAT SÜRESİ 3 SAAT KISALACAK
İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu, Gebze’den başlayacak ve Körfez’i köprüyle geçerek Orhangazi’ye bağlanacak. Bursa üzerinden devam edecek otoyol, Balıkesir’den geçerek İzmir’e uzanacak.

6.5 saat olan İstanbul-İzmir seyahat süresi 3.5 saate inecek. Seyahatin kısalmasıyla yıllık 870 milyon TL tasarruf sağlanacak.

Proje kapsamında İzmit’e, dünyanın en uzun asma köprüsü yapılacak

Gebze-Yalova arasında körfez geçişini kullanan otomobiller 35 $ geçiş ücreti ödeyecek. Otoyolda her kilometre başına da 0.05 $ talep edilecek.

Kaynak ; haber7