Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/percem/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303
Max Payne 3; 2012 'ye Kalıbını Basacak Oyun

Max Payne, neredeyse 10 yılın ardından üçüncü kez oyun severlerin karşısına çıkarak çok uzun bir bekleyişi sona erdiriyor. 15 Mayıs’ta piyasaya sürülecek oyun hakkındaki genel görüş, Max’in 11 yıl aradan sonra yine hit olacağı yönünde.

Bilim insanlarının araştırma şansı elde etmek için birbirlerine girecekleri bir ilaç nedeniyle hayatı kabusa dönen Max, ailesinin katledilmesine neden olan gizli projenin arkasındakilerden intikam almak için nefes kesen bir takibe başlamıştı. Bir banka soygunu sahnesiyle başlayan oyun, bir gökdelenin tepesinde son buluyor ve Max, elde ettiği intikamın ardından acısıyla baş başa kalan yaralı bir polis olarak ilk seriyi sonlandırıyordu.

Oyun piyasasına sürüldüğü 2001 yılında hit olan ve slow motion aksiyon sahneleriyle devrim yaratan Max Payne, iki yıl sonra bağımlılarının yüzünü yeniden güldürmeyi başardı. İlk oyundaki karakterlerden bazılarının yeniden karşımıza çıktığı oyunda, Max’in alacakaranlık kuşağında gezinen rüyalarına ve halüsinasyonlara kara büyü temaları eklendi ve Max, güzel ortağıyla bölümleri artan oyunda kendisini çok daha büyük bir aksiyonun içinde buldu.

İlkine nazaran daha masum suratlı bir şekilde karşımıza çıkan ancak öfkesinden hiçbir şey yitirmeyen Max, düşmanlarından geride kalanları ‘temizlediği’ ve güzel ortağını kaybettiği serinin ardından bir anda sessizliğe gömüldü. Uzun bekleyiş belirsizliğe dönüşmüştü ki, 2008 yılında Max Payne beyaz perdeye taşındı. Büyük bir hayal kırıklığı yaratan film, ikincinin çekilmeyeceğini neredeyse garantilerken, Max’in bir nevi cenazesi olarak kabul edildi. Beni film hakkında en çok şaşırtan detay ise başrolde ilk Max Payne’e benzerliğiyle dikkat çeken Las Vegas dizisinden tanıdığımız Josh Duhamel’in yerine Mark Wahlberg’ün yer almasıydı. Şüphesiz iki oyuncu arasındaki aksiyon filmi tecrübesi karşılaştırılamaz ancak Wahlberg yerine, bir yıl önce çekilen Transformers’dan az da olsa tecrübesi bulunan Duhamel bu rol için eğitilebilirdi. Oyuncu seçimindeki facia ve mahvedilen kurgu çok başarılı olabilecek bir yapımı suya düşürdü kuşkusuz…

SOĞUK SOKAKLARDAN SICAK BANLİYÖLERE
Oyuna geri dönelim… Beklentilerin boşa çıktığı senelerde, Max’in bir köşeye sinerek sürekli alkol aldığı ve içinden çıkamadığı depresyonla yaşamaya devam ettiği düşünülebilir. Ancak geçmişiyle olan mücadelesini sürdürse de, New York’un en iyi dedektifi eski arkadaşı Raul Pasoss’dan aldığı iş teklifiyle yeniden sahneye çıkar. Max, Sao Paulo’ya giderek, Brezilya’nın önde gelen iş adamlarından Rodrigo Branco’nun genç eşi Fabiana’yı, Commando Sombre adındaki sokak çetesinin elinden kurtarmayı kabul eder. Ortalama bin 500 kişinin ölmesi gereken böyle bir iş için biçilmiş kaftan olan Max, güneye yaptığı yolcuğun kısa zamanda giderek ısınan bir çete savaşına dönüştüğüne tanık olur…

Rockstar Games’in başkan yardımcısı olan kardeşler Dan ve Sam Houser tarafından senaryosu yazılan oyunda Max yine farklı bir yüzle karşımıza çıkıyor. Yılların verdiği ağırlık saçı-sakalı birbirine karışmış bir Max çıkarıyor önümüze. Bu haliyle Starcraft II’nin ana karakteri Jim Raynor’a benzettiğim Max, sıcak iklime uçmadan önce saçını kazıyor, renkli gömleğini sırtına geçiriyor ve rolüne hazır hale geliyor.

TAM PUAN ALDI
Max Payne 3, oyunu oynama şansı elde eden analistlerden tam puan aldı. Escapistmagazine sitesinden Mike Kayatta, oyunun açık ve dar alanlarda çok fazla aksiyon içerdiğini, buna rağmen Max’in kendisini korumayı başarabildiğini belirtiyor. Slow motion koşuları ve öne atılarak yaptığı saldırılarla Max kurşunlardan kaçınmayı başarırken, tek tuşa basarak Max’in etrafında mümkün olan neresi varsa siper edinme özelliği de bulunuyor.

Oyundaki en etkileyici efektlerden biri, vurulan figürlerin kurşunu yedikleri yere göre tepki vermeleri. Kısaca değinmek gerekirse, Max Payne 3 son derece kanlı bir oyun ve beklendiği gibi yaş sınırlamasıyla piyasaya sürülecek. Mükemmel görüntü ile birleşen efektler, oyunculara FPS alanında bugüne dek hiç yaşamadıkları bir tecrübe sunabilir. Namluların asla soğumadığı aksiyonda, oyuncular “kötü adamı vurdum” hissini iliklerine kadar hissedecek. En azından bu his birçoğumuz için zombi öldürmekten daha anlamlı olacak. Kayatta, aksiyon sahneleri arasında eskiden olduğu gibi hiç demo yer almadığını, böylece oyunun hızında asla bir yavaşlama
olmadığına da dikkat çekiyor.

Kayatta’ya göre Max Payne 3 uzun süre etkisini yitirmeyecek, çok titiz hazırlanmış bir yapım. Eğer ilk iki oyunun hikayesiyle üçüncü de bağlantı kurulabilirse, Max Payne 3’ün efsane olmaması için bir neden yok.

Bir diğer önemli analiz, Venturebeat sitesinden Dean Takahaşi’ye ait. Takaşi oyundaki aksiyonun geçmişe kıyasla çok daha fazla ve hayatta kalmanın bir o kadar zor olduğuna dikkat çekiyor: “Max’in fidye parası bırakmak için stadyuma gittiği sahnede işler ters gidiyor… Max’in önünü açmaya çalıştığı anlarda, mükemmel görüntü kalitesiyle müthiş bir çatışma yaşanıyor… Her painkiller (meşhur ağrı kesici) ve silaha ulaşmak için ciddi bir efor sarf etmeniz lazım… Bazı bölümleri geçmek için defalarca oynamak zorunda kaldım… Karakterlerin hareketleri çok akıcı, görüntüde ters giden bir şey yok. Bunun altından kalkabilmek gerçekten büyük bir çaba gerektiriyor.”

Takahaşi’nin dikkatini çeken bir diğer nokta, oyunda çok fazla silah seçeceği sunulması. Hatta, silahınız kalmasa bile yumruklarınızla karşınızdakini alt edebiliyorsunuz. Çoklu oyun imkanı sunarak heyecanı iyice artıran Max Payne 3, oyunculara kendi aralarında grup kurarak kan davalarına ayrı çeteler halinde katılabilme seçeneği kazandıracak.

“BEKLEDİĞİNİZE DEĞECEK
Remedy Entertainment CEO’su Matias Myllyrinne, Max Payne 3 için, “tek kelimeyle muhteşem” yorumunu yaptı. Myllyrinne Myllyrinne, “Rockstar kesinlikle çok ağır bir işin altından kalktı” dedi.

Oyunun teknik açıdan geliştirilmesinde az da olsa Rockstar’a yardım eden Myllyrinne, “İlk iki oyunda da beraber çalışmıştık. Bazı yerlerde yardımımızı istediler ve olabildiğince yardımcı olduk” ifadesini kullandı. Finlandiyalı şirketin patronu, GameIndustryInternational’a şu yorumu yaptı:

“Oyun hakkında ağzımdan fazla bir şey kaçırmak istemiyorum… Ancak ortaya çıkan yapım, verdikleri dikkate, arzuya ve bağlılığa dayanan bir ürün. Kesinlikle beklediğinize değecek.”

Bu yorumlara rağmen, Max’in New York’tan Sao Paulo’ya gitmesi ve Bruce Willis’e benzemesi, hem atmosfer, hem de karakter açısından büyük bir değişiklik ve ilk iki oyunun ardından bazı oyuncuların alışması için zor olabilir. Ancak oyunun içerdiği yoğun aksiyon bu değişiklikleri unutturacak gibi görünüyor.

iOS ve ANDROID UYUMLU
Sinematik özelliğini koruyan Max Payne 3, PC, Xbox ve PlayStation 3’de oynanabilecek ve modern teknolojiye de ayak uyduracak. Oyunun yapımcısı Rockstar Games, Max Payne 3’ün farklı bir versiyonunun hem Apple iOS, hem de Google Android işletim sistemiyle uyumlu olacağını belirtti. Apple Store’da sadece iki gün sonra yayımlanacak olan Max Payne 3, Google Play’de 26 Nisan’da yerini alacak. Kısaca, Mayıs gelmeden bir milyarı aşkın mobil cihaz kullanıcısı Max Payne çılgınlığına başlayabilir.

İlk olarak 2009’da piyasaya sürülmesi planlanan Max Payne 3, belki GTA serisinin etkisiyle veya beyaz perdedeki başarısızlık nedeniyle ertelenmiş olsa da, sahip olduğu nüfuzla geniş kitlelere ulaşmakta hiç zorlanmayacak. 15 Mayıs’ta Kuzey Amerika’da piyasaya sürülecek oyun, Avrupa’ya 18 Mayıs’ta gelecek. PC oyuncuları için aynı tarih Kuzey Amerika’da 29 Mayıs, Avrupa’da ise 1 Haziran. Bu tarihlerden sonrası, ev ve internet kafelere kapanan gençlik ve bir Max Payne çılgınlığına sahne olabilir. Gelecek başarı, GTA serilerinin önümüzdeki yıllarda yeniden çoğalmasını da sağlayabilir.

Kaynak ; internet