Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/percem/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303
Optimum Sağlık » Bilgi Akış Sitesi » Optimum Sağlık Tanımı

Optimum Sağlık

Devrimizin hedefi optimum sağlık olduğuna göre, her şeyden önce onun ne olduğunu tanımlamak gerekir.

Sizin tanımınızla başlayalım.

Optimum Sağlık dediğimiz zaman aklınıza ne gelir? Cılız bir film yıldızı ve ya bir manken mi? Yoksa bir aksiyon kahramanının veya bir kahramanın kasları mı? Eğer aklınıza gelenler bunlarsa, milyonlarca başka insana olduğu gibi, diyet ve sağlık furyası sizinde kafanıza işlemiş ve ipleri ele geçirmiş demektir.

Şimdi sizlere gerçekten devrim niteliğinde bir soru:

Siz de gerçekten öyle mi görünmek istiyorsunuz? İdealiniz öyle görünmek mi, yoksa uzun ve sağlıklı bir hayat sürmek mi?

Bir düşünün. Profesyonel sporcular ve film yıldızları dünyada en uzun yaşayan insanlar mıdır? Hayır hem de hiç. Bu insanların çok büyük çoğunluğu vücut şekillerini sağlıklarına zarar veren yöntemlerle, steroid, zayıflama hapları,iştah kesiciler, amfetaminler, kötü beslenme, anoreksiya, bulimia ve ya bilimsel olarak araştırılmamış olan erken yaşta ölüme yol açabilecek sayısız başka yöntemle elde etmiştir.

Önemli olan kronik hastalıklara yakalanmadan, mümkün olduğu kadar uzun bir hayat sürmektir. Ama “formda” olmak için yaptıklarımızın çoğu bizi tam tersi yöne götürür. Görünüşümüze dair bu imkansız amacı gerçekleştirmeye çalışırken güçten ve enerjiden mahrum kalırız, kronik hastalıklara daha maruz hale geliriz ve sonuçta hayatımız kısalır.

Peki medya neden bu imkansız derecede sıska ve ya çok kaslı kişileri bize ideal olarak tanıtmaya devam eder? Sizce neden? İşin ucunda para vardır. Eğer birileri size “Ya ona benzeyeceğim, ya da bu yolda öleceğim,” derse ikincisinin olacağına bahse girebilirsiniz.

Benim Optimum Sağlık tanımım şöyle:

Optimum Sağlık, geçmişiniz ve genetik mirasınız göz önüne alındığında elde edebileceğiniz en iyi sağlık düzeyidir. Şu ana kadar olan hayatınızda yanlışlar yapmış olabilirsiniz. Genetik mirasınız çok güçlü olmayabilir. Ama optimum sağlığa giden yol sizi, bu günden itibaren, sizin için mümkün olan en uzun ve en sağlıklı hayata götürecektir. Hepimiz aynı yaşa kadar yaşamayacağız. Ama ne kadar erken başlarsanız o kadar uzun ve güzel bir hayatınız olur.

Dr. Duke Johnson

 

Sağlık ile alakalı diğer yazılarımız.
Hastalıklar ve Çözümleri ile alakalı diğer yazılarımız.
Optimum sağlık google aramaları.