Orman, çeşitli ağaçlardan meydana gelen zenginlik kaynaklarımızdandır. Ormanın yararları sayılmayacak kadar çoktur. Kereste kabuk meyve yaban hayvanları bakımından zengin bir ortamdır. Saldığı oksijenle solonum yaptığımız havayı temizler. Manzarası gönüllere neşe verir .

Ormanlarımızın içinde binlerce bitki türleri, çiçek çeşitleri saptanmıştır. Yine ormanlarımızda binlerce böcek ve kuş cinsleri yaşamaktadır. Doğal su kaynakları Dünya’ da eşsiz güzelliklerdir.

Ormanlarımızı ve buralarda yaşayan canlı varlıkları kendimizi nasıl koruyorsak öyle korumalıyız. Ormanda ateş yakmamalıyız, ağaçları yaşı dolmadan kesmemeliyiz. Ormanlar bizlerin gezi ve dinlenme mekanlarıdır. Her yıl yurdumuzda bilinçsizce yapılan kesim ve yakılan ateşler sonucunda binlerce hektar orman yok olmaktadır.

Topraklarımızı erozyona karşı korumak için ağaçlandırmalıyız. Fidan dikerek ülkemizi çöl olmaktan kurtarmalıyız.

Ülkemizde, DİE’ nin 1995 verilerine göre 20.199 bin hektar orman alanı bulunmaktadır. Bu tarihten sonra turizm bölgelerinde binlerce hektarlık orman alanları yanmıştır. Orman Bakanlığı’ nın yanı sıra hepimiz ulusal bir görev olarak ormanlarımızı koruyup, kollamalıyız.

Mart ayında kutlanan Orman Haftasının bir günü Ağaç Bayramı olarak kutlanmakta, o gün ağaç dikilmektedir. Bu ayın 27. günü de Dünya Orman Günü olarak kutlanmaktadır.

Bu zenginliği yok eden, dikkatsizce çıkarılan yangınlardır. Yangınlar bir felakettir. Büyümesi için yıllar isteyen ağaçları bir anda yok eder. Ormanların bakımı ve ağaçların bir düzen içinde kesilmesi orman işletmelerince yapılır. Ormanlarımızın çoğalması için herkes elinden geleni yapmalıdır. Herkes yaşamı süresince en az bir ağaç dikmekle kendini görevli saymalıdır. Orman haftası bunun için yapılır. Okullar belli bir düzen içinde ağaç dikme işine girişir. Bugün birçok yöremizdeki ormanlar böyle bir günde dikilen ağaçlardan oluşmaktadır.

Kaynak ; öğretmen çantası (internet)

Konuyla ilgil şiirler buradadır.

Konuyla ilgili güzel sözler :
* BİR AĞACIN YENİLEN MEYVESİ, O AĞACI DİKENİN SADAKASI OLUR. (HZ.MUHAMMED)

* ORMANDAN BİR DAL KESENİN BAŞINI KESERİM. (FATİH SULTAN MEHMET)

* BİR ULUSUN UYGARLIK SEVİYESİ, ÜZERİNDE YAŞADIĞI TOPRAKLARIN AĞAÇLANDIRILMASIYLA ÖLÇÜLÜR. (ROSEVEELT)