Akıllı alışveriş yapın: kilometre başına daha az yakıt tüketen daha iyi lastikler seçin.

Hepimiz iyi bir alışverişi severiz. Fakat lastikler söz konusu olduğunda, en iyi pazarlık gerçekten de biraz daha yüksek etiketi olan bir lastik olabilir. Peki, neden? Çünkü tüm ömrü boyunca kilometre başına daha az yakıt tüketecektir. Bir düşünün. Lastik almak için daha fazla para harcayacaksınız ancak o lastik sizde olduğu sürece tasarruf edeceksiniz. Sonuçta, kilometre başına gerçekten de daha ekonomik bir alışveriş olduğu ortaya çıkacaktır.

Uzun vadeli düşünün
Uzaktan tüm lastikler aynı görünür, ama yaklaştıkça aralarında dünya kadar fark vardır. Bu yüzden, paranızın nereye gideceğine karar verirken hangi lastiklerin uzun ömürlü olduğunu ve yakıt tüketimini azalttığını öğrenin. Bu lastikler, uzun vadede daha az maliyetli olacaktır.

Örneğin, eğer A lastiğinin 100TL ve 45.000 km ömrü varken B lastiği 85TL ve 30.000 km ömrü varsa, hangisi en iyi değeri sunar? Yanıt A lastiğidir, çünkü 1.000 km başına maliyeti 2,2TL iken B lastiği için bu değer 2,8TL’dir. Satın alma fiyatı daha yüksek olsa bile, A lastiği ömrü süresince daha az maliyete neden olur, çünkü daha uzun bir ömre sahiptir.

İleri teknoloji sayesinde 10.000 km daha fazla yapan lastikler mevcuttur. Bu rakam, ortalama bir sürücü için bir yıl demektir. Sadece düşünün, ya %25 daha fazla kilometre yapabiliyor olsanız, bu dört lastikten birinin maliyetine denk bir tasarruf olurdu!

Bir başka avantajı ise lastiğin daha uzun dayanması, çevreye daha az zarar vermesi demektir, çünkü ham maddelerin kullanımı azalır ve geri dönüştürülmesi gereken daha az aşınmış lastik olur.

Yakıt, para tasarrufu yapan lastikler
Hareket etmeye başladıkları andan itibaren, lastikleriniz döner ve enerji kullanır. Güvenli olmaları için lastiklerin yola tutunması ve yüzeyi kavraması gerekir. Ancak, siz arabayı sürdükçe, kauçuk ısınır ve fazla yapışkan hale gelerek sürtünmeye yol açar. Bu sürtünme hızınızı yavaşlatır, aracın ilerlemesine mani olur – ve yakıt masrafına neden olur.

Her beş yakıt deposundan birinin tek başına lastikler tarafından kullanıldığını biliyor muydunuz? Lastik kaynaklı yakıt kullanımını tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir, ancak sürtünmeyi azaltmak daha az yakıt harcamanıza ve CO2 emisyonlarını düşürmenize olanak sağlar.

Bir lastiğin maliyetini, ilk satın alma bedeliyle değil, kilometre başına düşündüğünüzde, gerçek maliyeti çıkarmış olursunuz. Daha uzun ömür ve az yakıt tüketimi sunan bir lastik, uzun vadede maddi açıdan daha iyi bir değer ve siz ve arabanız için de sağlam bir yatırım sunar.