Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/percem/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303
Parkinson 'a Mucize Tedavi - Parkinson Nasıl Geçer? - Sık Sorulan Sorular

Parkinson ‘a Mucize Tedavi – Parkinson Nasıl Geçer?

Parkinson gibi hastalıkların neden olduğu hareket bozuklukları, beyne takılan pil ile giderilebiliyor. Bir film gibi beynin içine yerleştirilen elektrotlar kafa tasının içinden omuz bölgesine kadar uzanıyor. Hastalar hayatlarını böyle sürdürürken; pillerini bilgisayar ve uzaktan kumanda cihazı ile kontrol ediliyorlar.

Türkiye’de onlarca kişi beynine taktırdığı pille yaşıyor.

Türkiye’de onlarca kişi beynine taktırdığı pille yaşıyor. Parkinson gibi hastalıkların neden olduğu hareket bozukluğu ve titreme şikâyetlerini ortadan kaldıran beyin pili uzaktan kumanda ile geceleri kapatılabiliyor. BU pillerin ömürleri ise Tıpkı kalp pili gibi artık beyne de pil takılabiliyor. Ömrü 4 ile 8 yıl arasında değişen beyin pilleri, sadece Parkinson’un değil birçok hareket bozukluğunun cerrahi tedavisinde yaygın olarak kullanılıyor.

Hareket bozuklukları ve Parkinson hastalığına yönelik girişimler, kafatasına küçük bir delik delinerek yapılan ‘kansız minimal invaziv’ girişimler olarak adlandırılabilir ancak bu girişimler endoskopik girişimler değildir. Bildiğiniz üzere ‘endoskop’ denilen aletler ucunda bir küçük kamera ve ışık kaynağı olan cihazlardır.

Beyin cerrahisindeki endoskopik uygulamalara beynin su dolaşım sistemi içerisinde yer alan ‘ventrikül’ dediğimiz anatomik oluşumlar, tümörler ve kanamaların ameliyatları, burundan girilerek yapılan hipofiz bezi tümörü ameliyatları, bazı bel fıtığı ameliyatları örnek gösterilebilir. Hasta beynine elektrotlar döşenirken ameliyat sırasında doktoru ile sohbet edebiliyor. Ameliyattan bir saat sonra ise hayatını etkileyen şikâyetlerden tamamen kurtulurken birkaç gün sonra işinin başına dönebiliyor.

Ameliyattan önce hastanın kafasına bir kafes geçirilerek bu şekilde MR’ı çekiliyor. MR sonuçlarına göre hastanın özel beyin haritası çıkartılıyor. Her hastanın vücut ağırlığına göre beyin haritası da değişiklik gösteriyor. Doktorlar tüm bu çalışmaların ardından ameliyata başlıyorlar. Kafatasından açılan iki küçük delikten beynin içine 2 micron kalınlığında yani saç kılından daha ince katatellerle giriliyor. Bu sırada hastanın refleksleri kontrol ediliyor. Her bir hücrenin dili var. Bu ameliyatın hiçbir riski yok, haritaya göre ilerleyerek beyinde asıl sorun yaratan bölüme ulaşıyoruz. Bu bölüm aşırı çalıştığı için istem dışı hareketlere neden oluyor. O bölümlere dokunmak bile iki-üç ay iyileşmeyi sağlıyor. Pilin elektrotlarını yerleştirerek bu bölgeleri kontrol altına alınıyor.

Parkinson ‘a Mucize Tedavi

Sık Sorulan Sorular..

Parkinson Hastalığı nedir?
Bu sorunun cevabı için tıklayınız

Parkinsonun ilk belirtileri nelerdir?
Bu sorunun cevabı için tıklayınız

Parkinsonun ileri evredeki belirtileri nelerdir
Bu sorunun cevabı için tıklayınız

Parkinsonu önlemek için neler yapılabilir?
Bu sorunun cevabı için tıklayınız

Kaynak ; internet..

Diğer hastalık ve tedavi yöntemleri yazılarımız.