Rssicon 3614.gif Small Orange XML Button for RSS Page.gif

RSS, genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastler tarafından kullanılan, yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan özel bir XML dosya formatıdır. Kullandığı dosya biçimleri .rss ve .xml’dir.

Interner Explorer 7 veya Firefox kullanıyorsanız aşağıdaki gibi adres barında bir simge göreceksiniz. Bu simge, açılan sitede RSS yayını yapıldığını gösterir. Üzerine tıklayıp kaydettiğinizde devamlı takip ettiğiniz siteleri açmadan başlıklar halinde yenilikleri izleyebilirsiniz. Bu amaçla yapılmış programları kullanabilirsiniz.

RSS kısaltmasının açılımı ve zaman içinde gelişimi şöyledir:
Rich Site Summary (RSS 0.91)
RDF Site Summary (RSS 0.9 and 1.0)
Really Simple Syndication (RSS 2.0.0)

İnternet kullanıcısı RSS teknolojisi ile düzenli olarak içerik sunan sitelere abone olabilir ve çeşitli RSS istemcileri sayesinde içeriği takip edebilir. Site yöneticisi veya sahibi bu hizmeti sunmak için bir takım teknik düzenlemeler yapmalı ve uygun formatta XML’i RSS istemcisi talep ettiğinde göndermelidir.

RSS olarak sunulan içerik web sitesinde sunulan içeriğin tamamını, özetini veya sadece başlığını içerebilir.

RSS kaynağı sağlayan internet sitelerinde genellikle şu ikonlar bulunur: Rssicon 3614.gif Small Orange XML Button for RSS Page.gif
Bu simgeler üzrine sağ tuş yapıp adresini kopyalar ve kullandığınız programa eklerseniz yapılan yayınları güncel olarak takip edebilirsiniz.

Kaynak ; lonerider