Yazar : Mahmure ERTEN
İlk Yayın Tarihi : 23 Ocak 2011

Sizin Sevgiliniz Kim?

Aslında gün kutlamalarına karşı filan değilim.. Hani kimilerinin şiddetle karşı çıktığı, hediye alışverişinde ticaret kurnazlığı olarak gördüğü gün kutlamaları. Hatta ben, duyguların tırpanlandığı ve yaşamın sanal hale geçişine neden olan bu teknoloji çağında böyle günlerin olmasının, insani güdülerimizi kaybetmediğimizi görmek açısından bir sınama olarak algılamamız gerektiğine inanıyorum.

Kutlanması gereken günler genelde açık seçik, ismiyle cismiyle bizlerin beynine nakşediliyor, günler haftalar öncesinden..

Anneler günü, babalar günü, öğretmenler günü, yılbaşı, doğum günü vs. gibi anlaşılır seçilebilir isimlerle.. annene, babana, öğretmenine, yılbaşında sevdiklerine hediyeler alır günün anlam ve önemini havada bırakmaz ne yapacağını da şaşırmazsın..

Yine yaklaşıyor senenin en kısa ay’ı.. fakat hakkında en uzun konuşulan, en çok yazı yazılan şu meşhur Şubat ay’ı.. Şubat’ın ondördü.. Ah işte o gün, hem de tam o gün, tüm ekomonik sıkıntılar, psikolojik sorunlar, stresler, trafik, avrupa birliği, politika, spor, diziler vs. bir kenara bırakılıyor veee.. bir partneri olanların “acaba bana ne gibi bir sürpriz yapacak” diye beklediği, eğer sürpriz bekledikleri oranda gerçekleşmezse veya unutulursa karşısındakinin burnundan fitil fitil getirip doğduklarına ve sevdiklerine pişman ettikleri, çiçekçilerin ellerini ovuşturarak iki katı fiyatına çıkardıkları kırmızı gülleri vitrinlerin önlerine dizim dizim dizdiği, bir partneri olmayanların ise üzüm üzüm üzülerek karalar bağladığı şu meş’um gün..

Şu meş’um günün ismi partner günü olsa o günün kime ait olduğunu anlayacağım.. ama sevgililer günü olunca
ne demek istiyor diye durup bir düşünmek zorunda kalıyor insan.

Merak ettim tam olarak sözlük anlamının ne olduğunu sevgilinin. Oturdum pc’nin başına ve “sevgili google’a” sordum.

Sevgili ne demektir?

Sevgili, sevgi ve bağlılık duyulan, sevgi beslenen, sevilen kişidir. İşte tam da buydu sözlük anlamı sevgilinin..

İyi ama.. Hayatımda sevdiğim ve sevgimden dolayı bağlılık duyduğum kişiler bir tane değildi ki! Örneğin en büyük sevgilim babamdı..

Peki, oğullarımı ne yapacağız. Hay Allah! annem, annem ne olacak peki.. Eyvah! tüm dertlerimi dinleyen, ağladığımda güldüğümde yanımda olan dostum duymasın.. “Ben sevgilin değil miydim aşkolsun demez mi?”. Eh bir de hoşlandığım, yanında olmaktan keyif aldığım adam var.. hepsi benim için sevgili. Nasıl bunu bir kişiye indirgeyip “al bu gün senin günün” diyeyim ben şimdi..

Sevgi beslenen, sevgi ile bağlılık duyulan kişi olunca, sevgilimin kim olduğuna bir türlü karar veremedim ben.

Peki ya siz?

Siz karar verebildiniz mi? Kim sizin sevgiliniz?

9 thoughts on “Sizin Sevgiliniz Kim? – Mahmure ERTEN (Özgün Yazı)

 1. güçlü bir kalem..güzel paylaşım…sağlam duygu geçişi…tebrikler…yazılarınızın devamını bekliyoruz..sevgiler..

 2. Keyifle okuduğum, çok samimi anlatımlı güzel bir yazı olmuş tebrik ederim.

 3. Mahmure hanım… Merhaba…
  Benim yorumum bir profesyonel yorumu değil sonuç olarak; bir okur yorumu…
  Ama çok akıcı, okuyanı hemen konunun içine çekiyor…
  Giriş hiç bunaltmadan hikayenin içine çekiyor ve ilgiyi artırarak sürüklüyor… Sadece son bölümde okuyucunun heyecanını biraz da hızlıca düşüren bir kıvam var… Belki tam tarif etmek zor… Ama sonuç bölümünde ilginç ve biraz şaşırtıcı ve duyguları biraz hız artırarak tırmandıran sözcükler bekliyor gayri ihtiyari insan.. Çünkü o beklentiyi yaratacak özellikte bir stiliniz var ve sonuç bölümüne kadar açıkça hissediliyor…
  Sonuç olarak…
  Ne kadar zamandır yazıyorsunuz bilmiyorum… Lütfen sakın bırakmayın ve hız kesmeyin… Harika bir stiliniz var…
  Selam ve sevgilerle…

 4. Önerilerinizi dikkate alacağım Saim bey, yazılarım da sizlerin beğenisinden güç alarak devam edecek.. Yorumda bulunan arkadaşlara çok teşekkürler..

 5. Yazınızı keyif alarak okudum. Aslında konu, üzerinde herkesin ahkam kestiği klasik bir konu ama sizin yorumunuza bayıldım. SEVGİLER..

 6. Çoğu zaman anlamını unuttuğumuz sadece alışkanlıkların gerektirdiği gibi davrandığımız ama hayatımızın parçası olan nice şeylerden bir tanesi.. Hayatın sadece sloganlar gibi yaşanmaması gerektiğini sorgulayan bir yazı.. Ellerinize sağlık..

 7. Sanırım bu yazınızla, herhangi bir partneri olmayan ve o meş’um günü ızdırapla geçiren insanlara ilham kaynağı olacaksınız.Onlar, yaşamlarında var olan diğer sevgilileriyle bu günü geçirip mutlu olmayı deneyecekler.Yaşamlarında diğerleri de olmayanlar ne yapacak onu bilemem tabi.Çok bilinen bir konuya değişik bir açıdan bakmışsınız,hoş olmuş kutlarım.

Comments are closed.