Yakıt pillerini çalışma özelliklerine göre bir çok çeşitleri olmakla birlikte en çok kullanılan tipi PEMFC ( proton exchange membranı) tipidir. Sistem üç ana parçadan meydana gelir.  (Resmi büyütmek için üzerine tıklayın.) Anot, membranı ve katot. Anot’a gelen hidrojen melükülleri önce proton ve elektronlarına ayrılır. Proton ortada bulunan membran tarafından çekilir ve membranı gecerek katotta bulunan havanın içindeki oksijen ile birleşir. Anotta biriken elektronlar ,anot ile katot arasında dışarıdan kurulan bir kapalı devre teşkil edildiğinde, bu devre üzerinden akarak, katotta birleşip saf su meydana getirerek bu çevrimde, ısı, saf su ve elektrik enerjisi elde edilerek çevrim tamamlanır.

Daimler Chrysler Avrupa’nın en kalabalık 10 şehrine denenmek üzere birer Hidrojen yakıtı ile çalışan 0 emisyonlu 70 kişi taşıma kapasiteli “CİTARO” adlı toplu taşıma aracı test etmek üzere veriyor. Bu otobüslerin düşük döşemeli oluşları yani yüksek tavanlı olması yolcular için büyük rahatlık sağlıyor. Citaro, 600 Volt 200 KW’ lık bir elektrik motoru ile hareket etmektedir. Altı kademli hız kutusuna sahip ve 9 çelik tüplük deposu 350 barda 40 kg hidrojen taşımaktadır. Citaro fosil yakıtlı otobüsleri aksine statik halde iken elektrik ürettiğinden, ısıtma ve soğutma sistemlerini her an çalıştırabilme özelliğine sahip. Bu projenin amacı, her iklim koşulunda ve arazi şartlarında araçların verimini test etmek. Bilindiği üzere büyük şehirlerde trafik yoğunluğunda fosil yakıt kullanan toplu taşıma araçları büyük ölçüde egzozları ile büyük hava kirliliğine sebep olmaktadırlar. Hidrojen yakıtı ile çalışan araçlarda egzoz olarak az miktarda saf sudan başak bir şey çıkmamaktadır.

Avrupa topluluğu ile kanada Qebec hükümeti 100 MW’lık hidroelektrik gücünün hidrojene çevrilerek Avrupa’ya nakli için fizibilite çalışmaları yaptırıyorlar. Hidroelektrik fazlalığı bulunan Quebec hükümeti fazla elektrik enerjisini elektroliz yolu ile hidrojen çevirip tankerler ile Avrupa’ya ulaştırılması planlanıyor. Bu projede Hidrojenin ne kadar kullanışlı bir özelliğe sahip olduğunu bizlere kanıtlıyor. Hidrolik potansiyelden,güneş enerjisinden veya rüzgar enerjisinden elde edilen düzensiz enerji türleri, hidrojene çevrilmek sureti ile istediğiniz zaman kullanmak üzere stoklaya biliyorsunuz. İhtiyacınız olduğunda ister mutfağınızda yemek pişirin, isterseniz elektriğe çevirip TV seyredin.

İlgili flash animasyo buradan ve buradan ulaşın.

Kaynak; İnternet.