Yaşama Nasıl Bakıyorsunuz

Fransa’da, ağır işçilerin işleri hakkında ne düşündüklerini incelemek üzere araştırmayı yürüten bir görevli, bir inşaat alanına gönderilir.

Görevli, ilk işçiye yaklaşır ve sorar :
“Ne yapıyorsun?”

“Nesin sen, kör mü?” diye öfkeyle bağırır işçi.
“Bu parçalanması imkansız kayaları ilkel aletlerle kırıyor ve patronun emrettiği gibi bir araya yığıyorum. Cehennem sıcağında kan ter içinde kalıyorum. Bu çok ağır bir iş, ölümden beter.”

Görevli hızla oradan uzaklaşır ve çekinerek ikinci işçiye yaklaşır. Aynı soruyu sorar :
“Ne yapıyorsun?”
İşçi cevap verir :
“Kayaları mimari plana uygun şekilde yerleştirilebilmeleri için, kullanılabilir şekle getirmeye çalışıyorum. Bu ağir ve bazen de monoton bir iş, ama karım ve çocuklarım için para gerekli. Sonuçta bir işim var. Daha kötü de olabilirdi.”

Biraz cesaretlenen görevli üçüncü işçiye doğru ilerler ve sorar :
“Ya sen ne yapıyorsun?”
“Görmüyor musun?” der işçi kollarını gökyüzüne kaldırarak.
“Bir katedral yapıyorum.

Bu hikayenin enterasan tarafı her üç işçinin de aynı işi yapıyor olmaları…

Görmeyi seçtiğiniz yol sizin tutumunuza bağlıdır. Bugün hava biraz bulutlu mu yoksa biraz güneşli mi? Güllerin dikeni mi vardır, dikenli dalların gülleri mi? Bardağın yarısı boş mudur, yarısı dolu mu? Yoksa bardak olması gerekenin iki katı büyüklükte midir? Seçim size ait…

Yazar : Allen Klein
Kaynak ; internet.

Next Post

Hidrojen İle İlgili Merak Ettikleriniz

Paz Nis 29 , 2012
a- Hidrojen enerji sistemlerinde hidrojenin görevi nedir? Hidrojeni kısaca, hidrojen enerji sistemleri içersinde enerji aktarıcısı, taşıyıcısı veya değiştiricisi görevlerini gören […]

Kategoriler

Destek İçin Tıklayın
Son Yorumlar