İnsanın en güzel arkadaşı kendisidir bana göre. Bir insan kendini oyalayabilmeli, eğlendirebilmeli. Ben öyle yaparım.. Bazen araba plakalarından fal tutarım bazen insanları incelerim..Bazen de balkonlardaki asılı temiz çamaşırları gözlemleyerek insanların yaşamlarını anlamaya çalışırım.

Bugün yaşsız kadınlar takıldı aklıma. Günümüz kadınlarının çoğu kıyafetleriyle, makyajlarıyla, estetikleriyle, yaşam enerjileriyle yaşlarını göstermiyorlar. Ancak yakından bakılınca doğanın kanunlarına karşı gelinemeyeceği o kadar belli oluyor ki.

İşte karşıdan ellerinde sebze dolu poşetleriyle, gözündeki kara gözlükleriyle bana doğru gelen kadın kaç yaşında olabilir?

Yaşsız kadınlardan mı acaba o da?

Kara gözlüklerini çıkarmış olsaydı anlardım..

Yürüyüşü dinamik.. Ama biraz hantal..Sıkılmış bir hali var.. Hayat mı onu sıkmış o mu hayatan bıkmış uzaktan belli olmuyor.. Taşıdığı poşetler yürüyüşünü yavaşlatmış sanki..

Şu kara gözlüklerini bir çıkarsa.. İyi kötü yaşını tahmin ederim.. Bazıları bu kara gözlüklerin ardına saklanıyorlar. Yoksa güneşsiz anlarda gözlüğün işi ne?

45 yaş civarı sanırım. Belki sesini duyarsam daha iyi bir tahminde bulunurum..

Sigara yakma bahanesi her zaman işe yarar..

Afedersiniz, ateş varmı sigaram için dedim tam yanımdan geçerken.

İşte beklediğim an geldi..

Şimdi konuşacak… Var veya yok diyecek.. Veya ben teşekkür ettikten sonra bana cevap verecek.

Durdu; şöyle bir baktı kara gözlükleriyle. Poşetleri yere bıraktı. Derince soluklandı. Sonra gözlüklerini çıkardı. Yorulmuş görünüyordu.

Bak kızım dedi, ben 50 yaşındayım. Sigaranın tadını bilmem. O yüzden yanımda ateşte yok. Sana da tavsiyem hemen bugün bu meretle vedalaş… İlk olarak nefesin daralır. Sonra da cildin kırışır, vaktinden önce yaşlanırsın  dedi ve çabucak  kara gözlüklerini tekrar taktı, hızla poşetleri kavradı ve gitti.

Deminden beri yaşını tahmin etmeye çalıştığım kadın 50 yaşındaymış.

Kendi söyledi.. Cildi çok düzgün, gözleri ve ifadesi üzgün, biraz hantal, hayattan sıkılmış gibi ama yine de dinamik.

Sigaramı kendim yaktım, derin bir nefes çekerek kadının arkasından baktım.

Arkadan 60 gibi duruyordu…

Sanırım o yaşsız kadınlardandı..

Kara gözlükleriyle önden 45, gözlüksüz 50, arkadan 60…

Oya ENGİN