30 Temmuz tarihi itibariyle cep telefonu operatörleri 3G teknolojisini kullanıma sundu. Acaba 3G teknolojisi ADSL’in yerini alabilecek mi? 3G’nin ADSL’e göre üstün yanları neler?

Uzun zamandır kullanıma açılması beklenen 3G teknolojisi, nihayet bugün itibariyle hizmete girdi. Avea, Vodafone ve Turkcell de bu tarihten önce 3G tarifelerini kamuoyuyla paylaştılar. Ancak bu tarifeleri gören kimi kullanıcılar, 3G’nin fazlasıyla pahalı bir teknoloji olduğunu düşünürken, bir diğer kesim ise 3G’nin ADSL’i unutturacağı görüşünde.

3G’nin artıları
– 3G ile birlikte, bu teknolojiyi destekleyen tüm cep telefonlarıyla internete çok daha hızlı bir şekilde bağlanabilecek.
– İnternete hızlı bağlanabilen 3G destekli cep telefonları sayesinde, istenilen her yerde internet üzerinden TV yayınlarını kesintisiz olarak seyredebilmek mümkün olacak.
– 3G, cep telefonlarıyla görüntülü konuşma yapabilmeye olanak sağlayacak ve sadece sesle iletişim tarihe karışacak.
– 3G’yi destekleyen cep telefonları ile internet üzerinden istenilen müzikler saniyeler içerisinde telefona indirilebilecek.
– Cep telefonunuzda bulunan fotoğraf, video ve diğer içerikler, diğer cep telefonlarıyla kolayca paylaşılabilecek.
– 3G ile cep telefonları, web sayfalarını çok daha hızlı bir şekilde görüntüleyebileceğinden, şehir haritalarına çok daha hızlı bir şekilde ulaşılabilecek ve kullanıcılar, bulunduğu bölgeyi kolayca haritadan bulabilecek.
– Görüntülü görüşmelere olanak sağlayacak olan 3G, şirketlerin gerçekleştirdiği konferansları da cep telefonlarına taşıyacak ve cep telefonları üzerinden görüntülü olarak toplu görüşme yapılabilecek.
– 3G’nin bir diğer avantajı ise mobil ticareti daha güvenli bir forma sokması. Diğer bir deyişle, ileri seviyede güvenlik sistemine sahip olan 3G ile artık alışverişler daha güvenli bir şekilde yapılabilecek.
– Operatörün kapsama alanına giren hemen her yerde 3G ile internete bağlanılabilecek.
– 3G’den sadece cep telefonları faydalanmayacak. 3G modemler sayesinde, dizüstü bilgisayarlar da 3G teknolojisinden faydalanabilecek ve operatörün kapsama alanına girilen her yerde dizüstü bilgisayarlarla internete bağlanılabilecek

3G’nin eksileri
– Yüksek iletişim maliyeti
– Görüntülü telefon vs. gibi seçenekler kullanıldığında pil ömrünün kısa sürmesi
– Baz istasyonu değiştirildiğinde iletişimin aksaması
– Aynı baz istasyonuna çok fazla 3G telefon bağlandığında iletişimin yavaşlaması

ADSL’in artıları
– Düşük maliyet
– Sürekli sabit ve istikrarlı bağlantı
– Hızlı bağlantı (1, 4, 8 mbit seçenekleri bulunuyor)

ADSL’in eksileri
– Sabit telefon hattı gerektirmesi
– Eski hatlarda parazit ve yavaşlama sorunu