Alexa Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Alexa nedir?

Alexa; sitelerin aranma, trafik, memnuniyet gibi analizlerini yapan ve kullanıcılarla paylaşan bir sitedir. Sitenizin ülkemizde ve dünyada en çok girilenler listesindeki yerini Alexa ‘dan öğrenebilirsiniz. Tabi bunun için Alexa ‘ya üye olup sitenizi eklemeniz gerekmektedir. Buradaki linke tıklayabilir ve sağ üst taraftaki düğmeyi kullanarak üye olabilirsiniz.

Ne İşe Yarar?

Önceden Alexa sitesine daha çok önem veriliyordu. Ancak şu an bazı arkadaşlar Alexa ‘nın fazla öneminin olmadığını söylüyorlar. Buna rağmen webmasterların çoğu Alexa değerlerini yükseltmeye çalışıyor. Sitelere reklam verecek kimseler de Alexa sitesini kullanıyorlar. Demekki hala önemini kaybetmemiş.

Alexa ‘nın faydası var mı?

Diyelim bir site ile anlaşacaksınız. O sitenin iyi olup olmadığını neye göre belirlersiniz?
Ziyaretçi sayısına (hit)
Arama motoru sıralamasına
Türkiye’de ilk kaça girdiğine …

Bu maddelerin sonuncusunu Alexa ‘dan öğrenirsiniz. Bilmediğiniz bir şey hakkında biri size yazı getiriyor. İlgilenmez misiniz? Bu şekilde, Alexa webmasterlar tarafından oldukça popüler. Alexa sıralamanızı yüksek tutmanız, sitenizin kalitesini gösterecektir; en azından kullanıcı gözünde.

Nasıl Kullanılır?

Hiti arttırmak

Sitenize gelen ziyaretçi sayısı yüksek ise Alexa sıralamanız giderek iyileşecektir. Hiç girilmeyen, takip edilmeyen bir site genel olarak 80+ bin civarında seyreder. Sitenize fazla ziyaretçi gelmiyorsa çözümü basit. İsterseniz buradaki siteden üyelik satın alıp ziyaretçilere kavuşabilirsiniz, isterseniz de şuradaki makalemizde bahsettiğimiz yolu kullanabilirsiniz. Üyelik ile daha fazla ziyaretçi kazanacağınızı ve belirttiğimiz siteyi bizim de kullanmış olduğumuzu belirtelim.

Alexa Toolbar kullanmak

Alexa sitesi o kadar analizi nasıl yapıyor dersiniz? Tabi ki kendi araç çubuğunu kullanan üyeler ile. Her site sahibinin kendi sitesine özel toolbar yapmasına izin veriyorlar. Siz de siteniz için Alexa ‘nın sitesinde yapın, Alexa sıralamasında yükselin.

Site yorumları

Alexa her site için yorum yapılmasını seviyor. Bu yorumlar sonucu sıralamayı da belirliyor. Bazı webmaster sitelerinde “Alexa yorum yap, ben de sana yorum yapayım.” gibi konular mevcuttur. İşe yarar, deneyebilirsiniz.

Alexa Backlink

Backlink de Alexa ‘da yükselmek için önemlidir. Backlink kazanmaya çalışmadan önce şuradaki makalemizi okumanızı öneririz. Orada bahsettiğimizi tekrar hatırlatmak istiyoruz: Bir anda yüzlerce, binlerce backlink almayın. Sonra ban yersiniz.

Sitenizin Alexa ‘da aranması

Şuradaki linke tıklarsanız bizim Alexa hesabımıza gidersiniz. Bu şekilde, siz de Alexa sayfanıza (sitenize) hit çekerseniz faydasını göreceksiniz.

Bunların dışında ziyaretçi dönüşü, sitede durma süresi, sayfa görüntülenme sayısı, siteye doğrudan (linkini yazarak) erişim gibi etkenler de Alexa değerlerinizi coşturacak maddelerdir.

Ayrıca Bknz ; Alexa Rank için Yapılması Gerekenler.