Araç devir işlemlerinde yetki 1 Mayıs itibariyle noterlere verildi. Ancak vatandaşlar noterlerin altyapı eksikliğinden dolayı işlemleri yapamadıklarını, veya 1 hafta sonrasına gün verdiklerinden şikayetçi oluyorlar.

Araç devir işlemlerinde yetki 1 Mayıs itibariyle noterlere verildi. Ancak vatandaşlar noterlerin altyapı eksikliğinden dolayı işlemleri yapamadıklarını, işlemleri yapabilmek için 1 hafta sonrasına gün verdiklerinden şikayetçi oluyorlar.

Bu sorunların cevabını Türkiye Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni yanıtladı.
Satışlarda sorun yok!

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yeni, hiçbir noterin ileri bir tarihe devir işlemi için gün vermediğini, böyle bir şeyin olmayacağını söyledi.

Yeni, 1 Mayıs’tan bu güne kadar 1744 araca geçici ruhsatının noterlerce teslim edildiğini belirtti. Başkan Yeni, devir işleminin noterler tarafından yapılmasının çok doğru bir iş olduğunu ancak kolay bir iş olmadığını sözlerine ekledi.

Başkan Yeni, sistemin henüz tam oturmadığı için ara sıra kısa süreli aksaklıklar yaşanabileceğini kaydetti. Yoğun bir şekilde devir işlemlerine odaklandıklarını söyleyen Yeni, sistemin tam oturması halinde devir işlemlerinin 5-10 dakika aralığında gerçekleşeceğini söyledi.

Devir işlemi toplamda 69 TL
Başkan Yeni 20 TL + KDV ücreti noterin aldığını, 46 TL ücretin ise trafik tarafından alındığını söyledi. Trafiğin aldığı ücretin nedeni olarak ise ruhsatın isim yazılı yaprağının değişmesinden kaynaklandığını sözlerine ekledi.

Noterde işlemlerin hızlı gerçekleştirilebilmesi için notere giderken bazı evrakların hazır bulundurulması gerekiyor.

-Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Cezası Sorgusu (Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor.)
-Aracın muayenesinin olması gerekiyor.
-Adres kayıt sisteminde sorgulama (Trafik tescil belgesi TC Kimlik numaranızın kayıtlı olduğu adrese postalanacaktır. Bu nedenden dolayı adres bilgileriniz güncel olmalı.)

Satış için gerekli belgeler
-Tescil Belgesi (Ruhsat) veya Tescile İlişkin Geçici Belge
-Trafik Belgesi
-Geçerli Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Avukat Kimliği, Pasaport)
-İşlem Vekaleten yapılacak ise vekaletnameler
-Firma için vergi numarası
-Yabancılar için vergi numarası
-Firmalar için imza sirküleri

Kaynak ; haberturk