1- Gerçekçi Hedef Seçin: Hedef seçmek başarının en önemli tarafıdır. Fakat bunun gerçekçi olması gerekir.

2- Bilgiyi Paylaşın: Başarı ekip işidir. Bir gün bir toplantı salonunda kendinizi en akıllı, en tecrübeli ve her şeyi en iyi bilen kişi olarak görmeniz durumunda ya odaya sizden daha akıllı, bilgili, girişimci birilerini çağırın ya da siz başka odaya gidin. Buna iş hayatında networking, kurumlarda takım çalışması, özel hayatta aile denir. Bilgiyi paylaşın ve müşterek karar alın.

3- Yapılmayanı Yapın: Amerikalılar’ın bir lafı var: ‘’Ya kimsenin yapamadığını yapacaksın, yahut herkesin yaptığını çok iyi yapacaksın!’’ Bu söz kulağınıza küpe olsun.

4- Unutmayın: Zenginler Her İstediğine Ulaşır Ama.. İnsanlar bir takım elbise giyer, 3 öğün yemek yer. Zaman gelir yemekleri kesmek zorunda kalırsınız. Zenginliğiniz bankada durur, milletin çenesini yorar. Zengin olunca ölemiyorsunuz da. O kadar iyi bakıyorlar ki, adamı süründürüyorlar. Aman dikkat!

5- Ne Oldum Delisi Olmayın!: Nereden geldiğinizi hiçbir zaman unutmayın. Daima mütevazı olmaya çalışın. Tevazu insanın en büyük meziyetlerindendir.

6- Kulağınız Açık Olsun: Dedikoduları dinleyin ama onlara göre hareket etmeyin.

7- Kendi Yolunuzu Çizin: Yol haritası çizin. Bu harita çarşıdan alınmaz. Başkalarının kullandığı yol da size tam uymayabilir. Kendi istikametinizi kendiniz tayin edin.

8- Vicdanlı Olun: İş hayatında başarı için önce kendinize, sonra başkalarına dürüst olun. Her gece yatmadan önce o günün bilançosunu yapıp vicdanen rahat etmek gerekir. Akılla kalbiniz arasında denge kurun.

9- Hep Başa Güreşin: Her zaman birinci olmak için mücadele verin. Asla orta şekerli olmaya çalışmayın. Fakat kısa zamanda çok yükselenlerin çabuk düştüğünü de unutmayın.

10- Korkmayın: Bir işte tereddüt etmek, ne yapacağını bilememek hep aleyhinize çalışacaktır. Mutlaka hatalar yapacaksınız. Zaman zaman keyfiniz kaçacak. Ümitsizliğe kapılacaksınız, fakat asla korkmayın ve istikbal çizginizin üzerine gidin.

Kaynak; internet