Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, beden eğitimi dersi yerine, “spor, kültür ve sanat” dersi konacağını söyledi.
Bakan Özak, okullardaki beden eğitim derslerini eleştirerek, ”Beden eğitim dersleri bugünkü haliyle hiç bir işe yaramıyor. Çağdışı bir anlayıştır” dedi.

Bir öğrencinin haftada bir 45 dakikada beden eğitimi yapamayacağını, bunun yetersiz olduğunu anlatan Özak, bu nedenle daha kapsamlı spor dersleri oluşturulması gerektiğini ifade etti. Özak, çocukların sağlıklı yetişmesi ve sosyal olmaları için daha iyi koşullarda ve daha uzun süreyle spor yapmaları gerektiğini kaydetti.

İlköğretim 6 ve 7. sınıflarda Seviye Belirleme Sınavının (SBS) kaldırılmasının iyi olduğunu belirten Özak, ”SBS çocukları yalnızca okul ve kursa yönlendirmişti. Çocuk sosyalleşemiyordu. Sporla, sanatla, kültürle ilgilenen çocuklar yetiştirmek için adım atılabilir” dedi.

Bakan Özak, Milli Eğitim Bakanlığı ile bu kapsamda bir protokol yaptıklarını, müşterek bir çalışma gerçekleştireceklerini bildirdi.

Spor mahkemeleri kuruluyor
Bakan Özak, spor müsabakalarında şiddet uygulayan, hakeme hakaret edenlerin hemen mahkemeye çıkarılması ve hiçbir müsabakaya sokulmaması gerektiğini söyledi. Özak “Beden eğitim dersleri bugünkü haliyle hiç bir işe yaramıyor. Çağdışı bir anlayıştır” diyerek sporla, sanatla, kültürle ilgilenen çocuklar yetiştirmek için adım atılması gerektiğini ve bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı’yla protokol yaptıklarını bildirdi.

Bakan Özak, Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sporda şiddetin önüne geçmek için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Bakan Özak maçlarda hakeme hakaret eden, spor dışı hareket eden ve şiddet uygulayanlara yönelik cezaların hemen uygulanması gerektiğine işaret etti. Özak, “Maç günü şiddet uygulayan, spor dışı hareket yapan, hakeme taş atan kişiler anında mahkemeye çıkarılmalı ve hiç bir müsabakaya sokulmamalı. Mevcut düzenlemede, bunlar tespit edilseler dahi, örneğin futbol maçından çıkıp basketbol maçına gidiyorlar. Bu kişiler hemen mahkemeye çıkarılıp, bir daha müsabakalara girememeli. Bu konuda, ‘spor mahkemeleri’ deyince, yeni bir mahkeme kurulsun anlamında demiyorum. Bir mahkeme, bir hakim, bu olaylara bakar ama çok çabuk bakar. Adalet Bakanlığımız bu konuda bir çalışma yapıyor. Bu konu tasarı halinde gelecek” diye konuştu.

Kaynak; internet