Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/percem/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303
Ben Emekliyim – Mahmure ERTEN (Özgün Yazı)

emekli-ozgur-kadin

İşe giderken sabahları erken kalkmaktan nefret eden, hani deyim yerinde ise ıspatula ile kazınacak kadar yatakla bütünleşen ben, şimdi sabahın bir köründe kurulmuş saat gibi uyanıyorum. Kalbim heyecanlı ve hızlı çarpıyor. Korkulu bir haber almış gibi beynim panik halinde.. “ben emekliyim, ben emekliyim” diye tekrarlıyorum.. “emekli oldum, ne olacak şimdi?”..

Senelik iznim bitmiş ve işe döneceğim duygusu ile evde bulunduğum her günü hafta sonuymuş gibi yaşıyorum.

Burası bensiz yürümez dediğim işyerimden de hiç ses seda çıkmıyor.. İşler yolunda galiba, yerime hemen birini koyuverdiler demek..

İş arkadaşlarımın “Ne var, ne yok, sıkılıyor musun?” sorularına maruz kalmamak için onlara ballandıra ballandıra geziyorum tozuyorum diye anlatıyor, ohh, dünya varmış emeklilikte imajını yaratıyorum. Onlar bana kıskanç gözlerle imrenerek bakarken, benim ruhumda fırtınalar esiyor haberleri yok..

Neden bana ne iş yaptığımı sorduklarında “emekliyim” diye yanıt vermek, “ben atıl biriyim,  bir işe yaramam” demekle eş değer geliyor..

Yatakta yatmak hoşuma gitmiyor, yataktan kalkmak da hoşuma gitmiyor ama.. dışarıda, sokaklarda gezinmek de istemiyorum.. alışveriş yapmak zevksiz geliyor, kalabalık ortamlar canımı sıkıyor.. sessizlik ise ruhumu daraltıyor.. okumak için aldığım kitaplar öylece durup kitaplığımdan bana bakıyorlar.. Hani insan ellerini düşündüğü vakit, onları koyacak bir yer bulamaz  da fazlalıkmış gibi gelir ya  , ben de bedenimi öyle görüyorum ve ona bir türlü yer bulamıyorum..

Kısaca kendimi  iyi hissetmiyorum..

Şimdi eminim içinizden diyorsunuz ki, “bu düpedüz depresyon”!

İşte, ben de bunu içten içe kendime fısıldıyorum.. Üstelik sebebini de biliyorum..

Çünkü ben emekliyim..

Henüz altı ay oldu…

Halbuki yıllarca, sabahları erkenden uyanmak zorunda kalmadan, hobilerimi hayata geçirmekten, evimle haşır neşir olmaktan, zaman mefhumunu düşünmeden mutfağımda istediğim yemekleri keyifle pişirmekten, sevdiklerime daha fazla zaman ayırmaktan, tüm haklarını elde ederek genç denecek bir yaşta emekli olmanın ne çok hayalini kurmuştum.

Nereden çıktı bu depresyon şimdi?

İşte yıllardır hayalini kurduğum o günlere sağlıklı olarak ulaştım. Şimdi emeklerimin, çektiğim zahmetlerin karşılığını alma zamanı..

Bu bir geçiş dönemi elbette geçecek..

Ya da yeni bir yaşamın doğumu.. doğumlar sancılı olur…

Kimbilir belki de yılların getirmiş olduğu alışkanlık zincirlerinden kurtuluşun sıkıntısı bu..

Hayat insanın her döneminde renkli bir o kadar da zevkli ve keyifli.. Tadına varmalı..

Fısıltılara kulak tıkayıp, yüksek sesle kendime söylüyorum..

Kızım, yarın bir başka güzel olacak.

9 thoughts on “Ben Emekliyim – Mahmure ERTEN (Özgün Yazı)

 1. tebrikler…bir emekli olarak sizi en iyi anlayanlardanım..ama emekli olmayanlar için onları nelerin beklediğini pek güzel anlatmışınız…yazılarınızın tiryakisi mi olacağız ne?

 2. Teşekkürler Oya hanım, güzel yorumunuz için de sevgiler..

 3. Bir sonraki yazınızı bekler hale getirdiniz beni.. Genç bir emekli olarak yıllarca edinemediğim bir alışkanlık sahibi olmak üzereyim sayenizde. OKUMA ALIŞKANLIĞI…

  Başarılar diliyorum ve emekliliğinizin renklendiğini düşünüyorum artık..

 4. Mahmure Hanim
  Bende yeni emekliler sinifindanim. Yazdiklarinizin bir kismini bende yasadim. Calisirken cektigimiz sikintilar aklima gelince bugun genc yasta emekli olmaktan cok mutu oluyorum. Yasadigimiz anin mutlulugunu yakalayim, emekliler el ele vererek… Yazilarinizin devamini bekliyoruz kolay gelsinnnnnnnnnnn

 5. Erhan bey, güzel yorumlarınız için teşekkürler ne mutlu bana genç bir emekliye okuma sevgisini yazılarımla bir nebze de olsa kazandırabilirsem.. Bu da sadece benim emekliliğim değil, sizin emekliliğinizin de renkleneceği anlamına geliyor .. 🙂

 6. Belli ki yaşamın daha çok başındasınız.. Söylediğiniz yoğunlukla hayat öyle bir hızla akıp gidiyor ki.. akıp giden zamanın farkına bile varamıyorsunuz.. umarım siz de sağlıkla emeklilik zamanlarınıza ulaşırsınız..

 7. emekli olmayı o kadar çok istiyorum ki depresyonuna bile razıyım, ayrıca benimde emekli arkadaşlarım var onlarda sorduğumda sizin yazdıklarınız gibi cevap veriyorlar……. SÜPER YAZILAR YAZIYORSUNUZ BRAVO.

 8. Duruma göre emekli olmadan yeniden işe başlamışsınız… Böyle yazmaya devam ederseniz tekrar emekli olamayabilirsiniz…

 9. Mahmure Hanım,
  Her iki yazınızı da heyecanla ve büyük bir keyifle okudum. Çok beğendim. Düşüncelerinize,beyninize,kaleminize (kılavyenize mi demeliydim?) sağlık. Düşünen ve eylem halinde olan beyinler emekli değildir.
  Yazınızı okuduktan sonra ben de sevgililerimi çoğalttım(!) Tutkuyla ve sevgiyle kalın.
  Saygılarmla.
  Erden Kanat

Comments are closed.