This is a true story. (bu gerçek bir hikayedir)
Yeni evlenmişlerdi. Genç adam mutlu ama açtı. Aynı yörede ve geleneksel aile ortamında yetişmelerine rağmen karısı hiç yemek yapmayı bilmiyordu.. Genç adam annesinin yemeklerini arıyor, özlüyordu. Üstelik kendisi de mutfakta oldukça hünerli olduğundan karısının yaptığı kötü yemekleri yiyemiyordu. Ancak karısı da mutfakta olmaktan çok keyif alıyor ve çeşit çeşit yiyeceklerle kocasına kendince güzel sofralar kuruyordu.

Genç adam bir süre sonra bakmış olacak gibi değil yapılan yemekleri yiyemiyor, karısına bunu nasıl söylemeli ve ne yapmalı da kalp kırmadan gönül koydurmadan bu işi çözmeli diye düşünürken bir akşam sıvamış kolları girmiş mutfağa..Karısı şaşırmış.. Geleneklerine aykırı bir durum olduğundan önce itiraz etmiş..Ama genç adam ısrarlıca “ bak canım sende benim gibi çalışan bir insansın. Hem işte hem evde bu kadar yorulmana dayanamıyorum. Ben akşamları, mutfakta sen yemeğimizi hazırlayana kadar boş oturuyorum. Bu sana haksızlık oluyor…Bundan sonra mutfağa ikimiz gireceğiz..Sen sıcak yemekleri ben zeytinyağlıları yapacağım..Böylece hem sen daha az yorulacaksın hem de birlikte daha fazla zaman geçirebileceğiz demiş” Genç kadın çok şaşkınmış  ama çok ta hoşlanmış bu tekliften..
Genç adam yemekleri yaparken çaktırmadan karısına şunu şöyle yapacaksın bunu böyle doğrayacaksın diyerek bir güzel yemek kursu vermeye başlamış. Bir süre sonra karısına ; tamam, yeter demiş….. Ben zeytinyağlı yemek yapmaktan sıkıldım..Artık sıcak yemekleri ben zeytinyağlıları sen yapacaksın. Böylece bir yıl kadar ortaklaşa yemek yapmışlar ve bu arada genç kadın artık yeterli beceriyi kazandıktan ve kocasının damak zevkine hitap eden yemekleri öğrendikten sonra genç adam durumu karısına açıklamış.. Bundan sonra mutfağa girmeyeceğini çünkü karısının yaptığı yemekleri artık çok sevdiğini ve zevkle yediğini söylemiş.

Genç kadın önce çok üzülmüş…. Hatta birkaç gün kocasına soğuk davranmış..Bu arada hiç yemek yapmamış…. Ama sonra kocasına anlayışı için teşekkür etmiş ve bu sorunu böylesine zekice çözdüğü için , şimdiye kadar bir kurs aldığının farkında bile olmadan öğrendiği tüm yemekler için minnettar olduğunu söylemiş…

Yazının başındaki this is a true story (bu gerçek bir hikayedir) yazısına gelince… Bir film başlarken eğer bu uyarıyla karşılaşıyorsak o filmi daha farklı bir bakış açısıyla izliyor ve diğer filmlerden daha farklı değerlendiriyoruz. Bu hikayeyi ilk dinlediğim zaman , gelenekçi bir ailede yetişmiş bir erkeğin böyle bir sorunu çözmek için bulduğu masalsı yöntem bana bir film senaryosu gibi geldi. Dinlerken birden kendimi romantik bir filmi izler gibi hissettim … Okuyanlarında böyle bir hisse kapılmasını istedim…..Darısı tüm ilişkilerdeki sorunların çözümlerine diyelim ve masalsı bir hikayeyi masalsı bir cümleyle bitirelim….Gökten üç elma düşmüş…birisi okuyanlara …birisi yazana……birisi de ……kim isterse ona…

One thought on “Bir Kurs Hikayesi – Oya Engin (Özgün Yazı)

Comments are closed.