Tarihin bu en inanılmaz hack’leme girişimleri, düşündürücü olduğu kadar ilginç de!

Hack’lemek veya kırmak dediğimiz, bir elektronik cihazın kontrolünü ele geçirmek, işlemez hale getirmek gibi anlamlara gelen eylemin tarihi yıllar öncesine dayanıyor.

Galerimizde de göreceğiniz gibi hack’lemek sadece bilgisayarlar yoluyla yapılmıyor, bunu oyuncak bir düdükle yapan bile var! Yapılan hack’leme girişimleri bazen yıkıcı sonuçlara yol açabildiği ve yapan hacker’ın yıllarca hapse mahkum olmasına neden olabildiği gibi bazen de gülünç durumlar ortaya çıkarıyor. Bu makalemizde tarihteki en ilginç 14 hack’leme olayını sizler için bir araya getirdik. Bu olayların arasında Apple kurucularından Steve Wozniak’ın ismi dahi geçiyor!

14. Kaptan Crunch
Kaptan Crunch olarak tanınan efsanevi hacker John Draper, AT&T’nin uzun mesafeli aramaları yönlendirmekte kullandığı frekansı oyuncak bir düdükle taklit etmeyi birkaç çocuktan öğrenmişti. Keşfettiği bu yöntemle oldukça ünlenen Draper’ın hilesi artık işe yaramıyor.

13. Steve Wozinak’dan Papa ile konuşma denemesi
Apple’ın kurucuları Steve Wozniak ve Steve Jobs, telefon sistemlerini kırma yetenekleriyle ünlülerdi. Steve Wozinak bir keresinde Vatican City’yi aradı ve kendini Henry Kissinger olarak tanıttı. Kissinger’ın aksanını da taklit eden Wozniak, Papa ile konuşmak istedi ancak malesef Papa uyuyordu…

12. 414’ler
414’ler, 1980’li yıllarda Security Pacific Bankası, Los Alamos Ulusal Kütüphanesi ve Sloan-Kettering Kanser Merkezi’nin bilgisayar sistemlerini kırarak ünlü hale gelen bir grup genç hacker’dı. Gruptan Neal Patrick, Newsweek dergisinde kapak resmi bile olmuştu. Dergi Patrick’in ismini Milwaukee, Wisconsin alan kodundan araştırarak bulmuştu.

11. Fry Guy
Fry Guy, McDonalds’ın bilgisayar sistemlerine giren bir hacker’ın takma adı. Hacker’ın bunu yapmaktaki amacı ise eski iş arkadaşlarının maaşını artırmak idi. 18 yaşındaki hacker, Palm Beach County Probation Department’a yapılan telefon aramalarını Tina adındaki telefon-seks operatörüne yönlendirmeyi de başarmıştı ve muhtemelen bundan büyük miktarda para kazanmıştı.

10. Toplu hacker girişimi
1992 ile 2000 arasında iş başında olan Boston’lu hacker grubu, ABD Kongresinin öncesinde tüm interneti 30 dakika ‘kapatmayı’ başarmıştı.

9. Kevin Mitnick
Kevin Mitnick, bir zamanlar ABD’nin en çok aranan bilgisayar suçlularındandı. İlk hack’leme girişimine 13 yaşında imza atan Mitnick, Los Angeles otobüs sistemini çöpte bulduğu aktarım biletlerini kullanarak yanıltmıştı. Pacific Bell sesli posta bilgisayarlarını kıran Mitnick bunun ardından aranmaya başlandı. Klonlanmış cep telefonları kullanarak yaklaşık 2,5 sene kaçak olarak yaşayan Mitnick, 1995’de yakalandı. Mitnick şu an bir güvenlik firmasına sahip.

8. Kevin Poulsen
1980’lerde ünlenen Poulsen’ın en iyi hack’lerinden biri, Los Angeles radyo istasyonunun telefon hattını hack’leyerek kendini 102. arayan yapması ve bir Porsche kazanmayı garantilemesiydi.

7. ‘Anonim’
Sadece birkaç ay önce ‘Anonim’ olarak bilen bir grup, Mastercard, PayPal, Amazon, Visa ve PostFinance (Julian Assange’ın hesabını donduran banka) gibi Wikileaks karşıtı sitelere saldırı düzenledi. Grubun amacı hırsızlık yapmak değil, Wikileaks sorununa dikkat çekmekti. Ayrıca Mark Zuckerberg’i ‘Yılın adamı’ seçen Time Magazine’in de web sitesini hack’lemişlerdi. Bunun nedeni ise Time Magazine’in Assange’ı birinci seçmemesiydi.

6. AOHell
AOHell, AOL’de sahte hesaplar oluşturmaya, güvenlik bilgilerini anında mesajlaşma yazılımı üzerinden çalmaya, kullanıcıların oturum kapatmasını sağlamaya yarayan ve daha da fazlasını yapan bir zararlı yazılımdı. AOHell’in geliştiricisi ‘Da Chronic’, bu yazılımı geliştirmesini AOL’nin hacker ve warez sohbet odalarını kapatmasına ve çocuk pornosuna göz yummasına bağlamıştı.

5. Back Orifice
Back Orifice, Windows’u uzak bir konumdan çalıştırarak ön bellekteki şifrelerin kolaylıkla çalınabilmesini sağlayan bir program. ABD’li ‘Ölü inek mezhebi’ adlı hacker grubundan Sir Dystic’e göre ise programın amacı Windows 98’deki açıkları ortaya çıkarmakmış.

4. 2600
Üç ayda bir çıkan 2600 adındaki dergi adını Kaptan Crunch’ın telefonları hack’lemekte kullandığı 2600 hertz tondaki sesten almış. İlk olarak 1984’de çıkan dergi, haber ve teknik bilgiler yayınlıyor ve hala güçlü bir durumda.

3. Morris solucanı
Robert Morris solucanı, internetteki ilk bilgisayar solucanlarından ve ulusal anlamda dikkatleri üzerine çeken zararlılardan biriydi. Morris solucanın kötü bir amacı olmadığını ancak yayılma mekanizmasındaki tasarım hatası nedeniyle acımasız bir saldırıya dönüştüğünü söylüyor.

2. Kaptan Zap
Ian Murphy olarak bilinen Zap’in (Wisconsin yöneticisine telefon şakası yapan Ian Murphy değil), ağır suçlardan mahkum olan ilk hacker olduğu iddia ediliyor. Murphy, 1981’de üç arkadaşıyla AT&T’nin bilgisayar sistemlerini de hack’leyerek tarihin en büyük saldırılarından birini gerçekleştirmişti. Sistemin dahili saatini değiştiren Murphy ve grubu, arama yapanlara büyük indirimler sağlamış ve bazı arayanlara da büyük masraflar çıkarmıştı.

1. İlk DEFCON
Dünyadaki en büyük hacker toplantılarından biri olan DEFCON, her sene Las Vegas’da gerçekleştiriliyor. İlk DEFCON 1992’de gerçekleştirilmiş ve o günkü konferansa 100 hacker katılmıştı; bugün ise katılım oldukça arttı. 2007’de NBC muhabiri Michelle Madigan, DEFCON’da hacker’lar bazı suçlarını itiraf ederken kayda almaya çalışımış, ancak toplantıdan çıkartılmıştı.

Kaynak; chip