Yazar : Ahmet CANDEMİR
İlk Yayın Tarihi : 17.03.2011

Çocuk eğitimi, geleceğimizi teminat altına alma adına vereceğimiz en önemli uğraşlardan birisidir. Gelecek nesiller, ancak ilmen ve ahlaken iyi bir eğitim almış olan insanlardan oluşan bir toplumla mümkün olabilecektir. Bunu gerçekleştirecek olanlarda yine en başta, o toplumun çekirdeğini temsil eden ailenin bireyleri olan anne baba ile mümkündür.

Çocuğun ilk eğitimi ailede başlar. Daha sonra eğitim kurumlarında devam eder. Ailede iyi eğitim almış olan bir kişi, sonraki eğitimlerinde de diğer fertlerinden bir adım önde olacaktır.

Çocuk eğitiminde en büyük görev anneye düşmektedir. Her an çocuğunun yanı başında olan ve yaptığı her hareketi takip eden bir anne onun beklide ilk öğretmeni konumundadır. Fakat zamanımızda birçok annenin çalışıyor olması, bu görevin eksik yerine getirilmesi gibi olumsuz bir duruma yol açmaktadır.

Şu konu üzerinde beklide çok daha fazla durmak zorundayız. Ailenin vereceği eğitim, sadece nasihat vermekten ibaret olmamalıdır. Çünkü çocuk, söylenen sözden çok, davranışları kendisine yol gösterici olarak kabul etmektedir. Siz ne kadar tavsiye de bulunursanız bulunun, eğer bu söylediklerinizin aksi bir davranışta bulunursanız söylediklerinizin çocuk nezdinde herhangi bir önemi olmayacaktır.

İslam’da din eğitimi denince ilk akla gelen, Peygamber efendimiz (sas)’örnekliği gelmektedir. Çünkü O, toplumda bir önder olmanın yanında, ailede de iyi bir baba olmuştur. Örnek babalığını sözle değil, daha çok davranışlarıyla göstermiştir. Çocuklarına karşı her zaman hoşgörülü olmuş, onlara kızıp bağırmak yerine tatlı dille, güzel sözlerle iyi bir istikamette yol almaları için çaba harcamıştır. Çünkü iyi bir geleceğin, ancak çocukların iyi eğitilmesinden geçtiğinin farkındadır: “Hiçbir anne baba evladına, iyi eğitimden, iyi ahlaktan daha değerli bir miras bırakamaz”[1] hadisi şerifi bunun en güzel göstergesi olsa gerek.

Anne babadan sonra eğitim toplum fertlerine geçmektedir. Bunun için sadece ailede verilen eğitim yeterli değildir. Toplum bireyleri, isteyerek veya istemeyerek orada yaşayan insanların eğitimine katkıda bulunmaktadır. Bundan dolayı sadece aileyi düzeltmek yetmez. Toplumuda düzeltmek öncelikli hedefler arasında yer almalıdır. Çocukları evimize kapatamayacağımıza göre, onların birlikte vakit geçirdiği diğer çocukların durumunu da dikkate almak durumundayız.