Soru : Endokrin, Endokrinoloji Bölümü Çocuklara Bakar mı?
Selma BİNGÖL

Cevap : Çocuk Endokrinoloji bölümlerine gitmelisiniz..

Konuyla alakalı bazı bilgiler..
Vücudumuzun hormonal ve metabolik dengesi ve bununla ilgili sorunlar ve hastalıklar ile uğraşan tıp biliminin adı “Endokrinoloji” dir.

Yenidoğan döneminden 18 yaşına kadar olan bebek, çocuk ve genç ergenlerin endokrinolojik sorunları Çocuk Endokrinoloji (Pediatrik Endokrinoloji) bilim dalı nın konusunu teşkil eder. 18 yaş üzeri ve erişkinlerdeki endokrinolojik sorunlarla ise erişkin endokrinoloji uzmanları ilgilenirler.

Çocuk Endokrinoloji ünitelerinde izlenen hastalık ve sorunların başlıcaları: büyüme-gelişme gerilikleri, boy kısalıkları, iştahsızlık, erken ergenlik, gecikmiş ergenlik, şeker hastalığı (diyabet), şişmanlık (obezite), guatr ve tiroid bezi hastalıkları (hipotiroidi-hipertiroidi) dir.

Ayrıca böbreküstü bezi hastalıkları (doğumsal adrenal hiperplazi, adrenal yetmezlik, cushing sendromu), aşırı tüylenme (hirsutizm), adet düzensizliği, Turner Sendromu, kalsiyum ve kemik metabolizma bozuklukları (raşitizm, osteogenezis imperfekta), hipofiz bezi hastalıkları, hipoglisemi, cinsel gelişim bozuklukları, mikropenis, inmemiş testis, kuşkulu genital yapı da Çocuk Endokrinoloji ünitelerinde tanı ve tedavisi yapılan hastalıklar arasındadır.

Bazı hastanelerin telefonları..