Hızlı Blog Yazmak İçin 4 İpucu

Her blogcu hızlı yazmak ister. Çünkü ne kadar sistematik ve hızlı bir şekilde blog yazabilme özelliği kazanırsanız, o kadar çok yazı paylaşabilirsiniz. Yazılarınızı girmeyi hızlandırdıkça, blogunuzun tasarımı, sosyal medya paylaşımları, yorumlara cevap yazma, SEO gibi diğer kısımlarına daha çok vakit ayırabilirsiniz. Blogunuzu hızlı yazmak demek, gelişigüzel yazmak demek değildir. Hızlı yazmak gerçekten üzerinde çalışarak edinilecek bir özelliktir. Çünkü hem hızlı yazmanız, hem de içerik ve kalitesini, uzun vakitler harcadığınız yazılarınız ile aynı tutmanız gerekmektedir.

blog yazmak

İşte size bu özelliği kazanmanıza yardımcı olacak 4 ipucu:

1- Dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak durun
Blog yazarken, genellikle dikkat dağıtabilecek birçok şey etrafınızda olabilir. Örneğin cep telefonunuz yanınızda, bilgisayarınızda arkadaşınız ile bir chat penceresi açık ya da Facebook ve Twitter’ınız ayrı bir sekmede bekliyor. İşte bu tip dikkat dağıtacak aktivitelerden uzaklaşın. Bunlar sizi hem yavaşlatır, hem de odaklanmanıza engel olur. Blogunuzu yazarken kısa bir süreliğine cep telefonunuzdan uzaklaşın, chat yapmayın, sosyal ağlara girmeyin ve blog yazınıza konsantre olun.

2- Bir seferde bir iş yapın
Siz bir bilgisayar değilsiniz. Bir seferde birden fazla işe odaklanmaya çalışmayın. Tek bir işe odaklanmak verimliliği ciddi şekilde arttıracaktır. Eğer blog yazacaksanız, sadece blog yazmaya odaklanın. Blogunuz ile uğraşırken de birden fazla iş çıkabilir. Yazı yazmak, SEO, tasarım vs.. arasından hangisi sizin için ilk planda ise odaklanın ve sadece onunla uğraşın. Emin olun ortaya çok daha başırılı işler çıkacaktır.

3- Yazınızın önemli noktalarını belirleyin
Yazınıza başlamadan önce bahsedeceğiniz önemli noktaları bir yere not edin. Bu yazınızın akışını belirlerken size oldukça yardımcı olacaktır ve içeriğinizi oluşturuken size zaman kazandıracaktır.

4- Fikirlerinizi not edin
Blogunuzda deyineceğiniz konular aklınıza blogunuzun başında iken gelecek diye bir kural yok. Aklınıza ne zaman bir fikir, konu veya başlık gelirse not edin. Bu fikir havuzu size oldukça zaman kazandıracaktır. Beğendiğiniz, değinmek istediğiniz konuları, aklınıza gelen başlıkları, ilham aldığınız makaleleri, kısacası blog yazmanızı tetikleyen her şeyi not aldığınız bir yeriniz olsun.