Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/percem/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303
Koşu Bandı Seçimi, Koşu Bandı Ne Kadar Elektrik Tüketir?

Koşu Bandı, bir yaşam standardıdır. Yoğun bir stres yükü içinde geçen hayat temposunda günde belli bir süre boyunca Koşu Bandında yürüme ve koşma gibi iki çok temel spor hareketini yapmak hem iyi hissedilmesine hem de kişisel form tutma olgusuna yardımcı olmaktadır. Bütün vücut kaslarını çalıştıran bir hareket olan yürüme veya daha hızlı bir tempoyla benzer kas grupları üzerinden yapılan koşma hareketleri çok faydalıdır.

Bir Koşu Bandı demek, bütün hava koşullarında, tamamen rahat bir biçimde ve en güvenli ortamlarda spor yapmak anlamına gelmektedir. Koşu Bandı bir motor ve mekanik-elektronik sistemle çalışan ve çalışma prensibinde teknolojik alt yapı bulunan bir spor aletidir.

Bu spor aletinin elektrikle çalışıyor olması bazı finansal soruları kafalarda soru işareti olarak bırakabilir. Acaba kullandığım Koşu Bandı ne kadar elektrik harcıyor? Bütçeme ek bir elektrik faturası gideri yansıtır mı? Gibi çok doğal iki soru karşımıza çıkıyor.

Bir Koşu Bandı sahibi olmadan önce uzmanlar tarafından yönlendirilmek büyük önem taşır.

Vücut ağırlığınızla kullanacağınız Koşu Bandının orantılı olması gerekmektedir. Burada Koşu Bandının bazı fiziksel birimlerinden bahsetmek gerekir. Bütün koşu bantları bir İngiliz güç birimi olan Hp ile kategorize edilmektedir. Elektrik kullanımında kullanılan kiloWatt (kW) ile Hp arasında bir ilişkilendirmede bulunmak gerekirse 1 kW , Hp 1.36 Hp demektir. Burada 1.36 Hp’lik güç kastedilmektedir ve cevabı 1 kW ‘tır.

60 veya 70 kilo olan bir kişi 1.50 Hp gücünde olan bir Koşu Bandında yürümelidir. 90 veya 100 kilodaki kişiler 2.00 Hp üzerini ve 120 veya 140 kilodaki kişilerinde 3.00 hp güce sahip olan motorlu koşu bantları kullanmaları gerekmektedir. Bu belirtilen güç değerlerinin altında Koşu Bandı gücüne sahip ürün kullanan kişiler fark edeceklerdir ki Koşu Bandı çalışırken zorlanmakta ve üzerindeki vücut ağırlığını taşıma zorluğu çekmektedir. Bu yüzden öncelikle Koşu Bandında bu dengelere özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca bant genişliği en az 40 cm uzunluk ölçüsününde en az 1.30 cm olması gerekmektedir.

Bu değerlere dikkat edildiği taktirde bir Koşu Bandının elektrik tüketim değerleri aşağıdaki gibi olacaktır:

Motor Gücü / Br Fiyat / Tutar
1.50 HP: 1,13 kW / 0.178 TL / 0.20 TL
1.75 HP: 1,31 kW / 0.178 TL / 0.23 TL
2.00 HP: 1,50 kW / 0.178 TL / 0.27 TL
2.50 HP: 1,88 kW / 0.178 TL / 0.33 TL
3.00 HP: 2,25 kW / 0.178 TL / 0.40 TL

Yukarıda Motor güçlerine göre koşu bantlarının 1 saat çalıştığında harcayacağı elektrik enerjisi miktarı ve yaklaşık tüketim bedelleri gösterilmiştir.

Yukarıdaki değerlerde de görüleceği üzere koşu bantlarının bir ayda harcayacağı elektrik miktarı bir çamaşır makinesinin harcayacağı yaklaşık elektrik miktarıyla eşdeğerdir. Bir Koşu Bandının günde 30 dakikalık kullanım sonunda ay sonunda faturaya yansıtacağı elektrik kullanım tutarı yaklaşık 6-7 TL olacaktır.