İnternette denk geldiğim bir yazı.

Değerli Teknik Öğretmen Öğrenci ve Mezun Arkadaşlar, Teknik Öğretmen arkadaşımızın, YÖK Halkla İlişkiler Müşavirliğinden Ekrem Tektaş ile arasında geçen telefon görüşmesi ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koray TUNCALP’ in gönderdiği mail aşağıda özetlenmiştir:

Bir teknik öğretmen arkadaşımız (Doğan Aydın) Teknik Eğitim Fakültelerinin dönüşümünü öğrenmek ve unvan verilmemesini protesto etmek için YÖK Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’ne telefon etmiş. Telefona çıkan müşavir Ekrem Tektaş’a durumu sormuş ve unvan verilemeyeceğini öğrenince durumu kinadiginibunun büyük bir haksizlik olduğunu kendisine söylemiş ve müşavir Ekrem Bey ‘de “Sizden başka hiçbir teknik öğretmen telefon etmedi. Demekti sayıları 170.000’e ulasan teknik öğretmen kitlesi durumdan memnun” demiş. Ayrıca “YOK Başkanlığı zaten bu durumu merak ediyor. Lütfen tepkiniz varsa e-posta ile veya faks ile bize yazın. Biz de rapor yazıp bu durumu YOK Başkanlığına ileteceğiz” diye eklemiş.

Mailin devamı) Mesleki eğitimin günümüzdeki tek ulusal dergisini (TEKNOLOJİK EĞİTİM) yayınlayan bir teknik öğretmen kökenli akademisyen olarak sizlerin memnun olduğunu düşünüyorum. Eğer tepkiniz varsa, size zahmet olacak kıymetli vaktinizden ayırıp budunumu protesto eden; bir e-posta gönderirseniz YOK bu ülkede teknik öğretmenlerinde yasadığını görüp mühendisler gibi tepki gösterebildiğini anlayacak. O zaman biz de aramızdan ayrılan bize teknik eğitim veren hocalarımız ile bize emek veren aile büyüklerimizin kemiklerini sızlatmadan yasayıp gideriz. Yapmanız gereken bu durumun kabul edilemez ve büyük bir haksizlik olduğunu vurgulamak, muhakkak teknik öğretmenlere unvan (uygulama muhendisi veya teknoloji mühendisi) verilmesini talep etmektir.

Aşağıdaki yazıyı; TEF öğrencilerine, Akademisyen hocalarımıza, Teknik öğretmenlerimize ve bize destek verenler adına YÖK’e tepki olarak göndermeleri için hazırladık, ne kadar çok kişiye ulaşabilirsek o kadar büyük bir tepki olur. Aşağıdaki hazır metne üniversitenizi, bölümünüzü, adınızı soyadınızı ve tepkinizi ilgili yerlere ekleyerek aşağıdaki 3 mail adresine karara tepki olarak iletiniz. Arkadaşlar maili direk ilet yada başkalarına iletirseniz lütfen yazıda düzenleme yapmayı unutmayın.

Şimdiden teşekkür ediyor konuya ilginizi bekliyoruz…

Tepki için gönderilecek mail ve mailin gönderileceği adresler aşağıda.

[email protected], [email protected], [email protected]

Mail Metni:

T.C.
YÖK BASIN VE HALKA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİNE
ANKARA

…………………. Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi ………………….. öğretmenliği mezunu
(Adınızı soyadınızı ve Bulunduğunuz Şehri yazın)
Yüksek öğretim Kurulunun 11 Temmuz 2007 tarihli genel kurul toplantısında “Uygulamalı Teknik Bilimler Fakülteleri ” açma kararı ile ilgili açıklama basında yer almıştır. Alınan kararlar, YÖK başkanlığı ve konuyu yakından bilmeyenler tarafından Yüksek Öğretimde reform olarak nitelendirilmiştir. Ancak, bu karar reform niteliğinde olmadığı gibi daha büyük kargaşaya neden olacak bir karardır. Bu dönüşüm çercevesinde teknik eğitim fakültelerinin sadece isimlerinin değiştirileceği ve mezunlarına herhangi bir unvan verilmeyeceğini anlaşılmaktadır.

Teknik Eğitim Fakültelerinin yeniden yapılandırılmalarına acilen ihtiyaç duyulduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak; bu yapılandırma ile ilgili YÖK’ün 11 Temmuz 2007 tarihli genel kurul kararında, görüşleri alınması gereken tarafların (Teknik Eğitim Fakültesi yönetici ve öğretim üyeleri, Fakülte öğrenci temsilcileri, sektör çalışanları, Sanayi odaları, Teknik Eğitim Vakfı, Teknik Öğretmenler derneği gibi mesleki kurum ve kuruluşlar) büyük çoğunluğunun talep ve önerileri dikkate alınmamıştır. Tüm Teknik Eğitim Fakülteleri tarafından ittifakla benimsenen “Teknoloji Fakültesi” modeli göz ardı edilmiştir.

Mevcut yapıda ;
• Teknik Eğitim Fakültesi programlarının uluslar arası denkliği bulunmamaktadır.
• Öğretmenlik yapmayan mezunlarının unvan ve statüsü belirlenmemiştir.
• Diploma programları akreditasyona uygun değildir.
• Birçok gelişmiş ülkedeki Teknik Öğretmen yetiştirme sistemleriyle benzerliği yoktur.
Reform diye adlandırılan ve “Teknik Eğitim Fakülteleri’nin, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakülteleri’ne dönüştürme” kararı mevcut problemleri çözmeyecek, tam tersine kaos yaratacaktır. Çünkü; Avrupa Birliği Ülkeleri ve Amerika’da Teknik Eğitim Fakültelerinin eş değeri TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİ’ dir. Buna en iyi örnek Amerika ve Kanada’daki uygulamalardır.

Alınan kararın son kısmında; Gazi Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi bünyesindeki Teknik Eğitim Fakültelerini aynen korunması, buna ilave olarak yine bu üniversitelerde Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesi kurulma kararı da anlaşılamamıştır. Bu iki tip fakültenin amaç ve çıktıları belirli olmayıp mevcut statü belirsizliğine yeni problemler getirecektir.

Şu ana kadar yapılan çalışmaların hedefleri saptırılmış asıl mesele olan teknik eğitim fakültelerinin unvan sorunları çözülememiştir. Ben teknik eğitim fakültesi mezunu olarak bu mağduriyeti ortadan kaldıran, Tüm Teknik Eğitim Fakülteleri tarafından ittifakla benimsenen “Teknoloji Fakültesi’ modelinin hayata geçirilerek, Teknoloji mühendisi, Uygulama mühendisi gibi yetkileri belirlenecek ÜNVAN verilmesini istiyorum.