Mars’ın 27 Ağustos’ta dünyaya en yakın gününü yaşayacak olması “gezegenler birbirine çarpacak“, “deprem olacak” gibi söylentilere yol açarken, uzmanlar bu konudaki tedirginliğin yersiz olduğunu açıkladı.

27 Ağustos’ta Mars ve dünya arasındaki mesafenin son 60 bin yılda olduğundan daha da yakın olacağı ve Mars’ın tarihinin en parlak gününü yaşayacağı açıklamaları, bu yakınlaşmanın dünyaya zarar vereceği söylentilerine yol açtı. Araştırmacılar ise olayın deprem gibi bazı doğal afetlere ve iki gezegenin çarpmasına sebep olacağı yolundaki tedirginliklerin yersiz olduğu ve endişelenecek bir durumun olmadığını belirtiyorlar. 2000 ve 2002’de de gerçekleşen gezegenlerin bu gruplaşma hareketleri sıradışı hiçbir olaya sebep olmamıştı. Mars’ın dünyaya yakınlaşma hareketinin bu yıl da hiçbir gezegende ve hiçbir canlı üzerinde negatif bir etkisi olmayacağını açıklayan uzmanlar, insanları sadece yılın bu muhteşem olayını izlemeye davet ediyorlar.

Turuncu Parıltı
Bir diğer adı Kızıl Gezegen olan Mars insanoğluna kızgın güneş altındaki kuru bir çölü andıran turuncu renkte görünecek. Meraklıları bu muhteşem görüntüyü en güzel açık bir günün sonunda karanlık çöktükten hemen sonra görebilecekler. Eylül’e kadar Güneş ve Ay’dan sonra gökyüzündeki nesnelerin en parlağı olmaya devam edecek olan Mars, 27 Ağustos’ta 25.11 saniyelik yay parçası büyüklüğünde görünecek. Bu durumda Mars, 60 bin yıl sonra genelde görüldüğü 24 saniyelik büyüklüğünden bir saniye farkla büyük olacak.

37 Dakikalık Fark
Normal zamanlarda Mars’taki bir uzay aracı ile iletişim kurarken dünyadan Mars’a gönderilen sinyallerin geri dönmesi 40 dakikayı bulurken 27 Ağustos tarihinde ışık ve radyo sinyallerinin Mars’a ulaşması 3 dakika 6 saniye sürecek. Uzmanlar en yakın hali olsa bile yine de Mars’ın dünyaya uzaklığının 34.65 milyon mil yani 186 ışık yılı uzaklığında olacağını belirtiyor. Uzmanlar çıplak gözle izlendiğinde Ay’ ın yanında ancak bir ışık noktası gibi görünecek olan Kızıl Gezegen’in yüzeyindeki ilginç görüntüleri keşfetmenin ancak teleskopla mümkün olacağını söylüyorlar.

Kaynak ; yenişafak (internet)
Haberin orjinali ; burada.