Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/percem/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303
Okyanus Bilim : Oşinografi Nedir ?

Okyanuslarda sıcaklık döngüsü

Okyanuslar ve onlarla ilşikili ekosistemleri, kimyasal ve fiziksel süreçleri inceler. Deniz kaynaklarının geliştirilmesine, kullanılmasına ve denizlerin doğal özelliklerinin korunmasına katkıda bulunur. Fiziksel ve kimyasal oşinografi, deniz biyolojisi ve balıkçılık, deniz jeolojisi ve deniz jeofiziği gibi alt dallara ayrılır.Bilim olarak oşinografi oldukça genç bir bilim gibi gözükse de, kökeni insanoğlunun doğa hakkında ilk soruları sormaya başladığı güne kadar götürülebilir. Aristo‘nun denizlerin tuzluluğu ile ilgili görüşleri olduğunu biliyoruz. Luigi Ferdinando Marsigli‘nin de 17. yüzyılda İstanbul‘da Venedik elçiliğinde çalışırken İstanbul Boğazı ile ilgili çalışmaları da oşinografinin ilk örneklerindendir.

Oşinografide geleneksel olarak 4 alt çalışma alanı vardır: Fiziksel, kimyasal, jeolojik ve biyolojik oşinografi. Zaten doğası gereği disiplinlerarası olan bu bilim, bu dört alandan öteye de taşmış durumdadır. Uzaktan algılama sistemleri ve moleküler çalışmalar da buna eklenebilir.

Kaynak ; vikipedia

One thought on “Okyanus Bilim : Oşinografi Nedir ?

  1. internetde sörf yaparken sayfanızı ziyaret ettim. her şey okadar hoş ve anlaşılır olmuş ki. elinize sağlık.

    bizler de sayfanıza katkıda bulunmak için özgün içerik yazmaya zaman ayırdık. yapmış olduğumuz mesleğimiz mavi yolculuk konusunda bilinmesi gerekenleri bize yer verdiğiniz bölümde anlatmaya çalışacağiz.

    Türkiye sahilleri, Akdeniz içindeki tecrübelerimizden, gördüğümüz bildiğimiz anladığımız kadarı ile kıyıları en güvenilir en temiz ve ilginç sahil yapısına sahip, rüzgarlara korunaklı bol miktarda koylar olduğu gibi bu koyları süsleyen onlarca geçmiş medeniyetlerin izleri ve antik kentler açısından zengin olduğu kadar, görsel ziyafet olarak ve mavi tur için benzersizdir.

    Uygun sıcaklıktaki güvenli denizi ve her türlü ihtiyacın karşılanabileceği yakın sahil kasabaları, halkının misafirperver ve yardım severliği, denizinin sürekli olarak temiz oluşu, suyun berraklığı ve bu nedenle de her türlü aktivitesi bulunan sahillerimizi burada kısaca anlatmaya çalıştık.

    herkez teşekkür eder iyi tatiller dileriz.

Comments are closed.