Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/percem/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303
Mutluluğun Adı - Mahmure ERTEN (Özgün Yazı)

Sonbahar..  en sevdiğim mevsimdir.. hazandır.. hüzündür sonbahar.. ağaçlardan koparak yere düştüklerinde yaprakların  hep ağladıklarını düşünürüm.. tutunduğu dalı bırakmaktadır.. hüznün sebebi budur derim hep.. rüzgar tüm hainliğini ve hoyratlığını gösterirken bu mevsimde, önüne geleni süpürür, savurur gider.. gücümü görmeniz gerek, ben varım, benim adım rüzgar der sanki..  Kuşlar göklerde kara bir bulut olup sıcak ülkelere giderken kaç tanesi geri dönecek acaba diye düşünürüm.. Terk edilmişlik hissini verir onların göçleri bana..

Ben aslında mevsimlerden kışı daha fazla severim.. çıplak ağaçların üzerinde duran, dallarına konan beyaz karları severim.. kahvemi yudumlayarak içerken karın yağışını camdan izler, keyiflenirim..  Onların gökyüzünden kelebek misali inmesi içimi tatlı bir mutlulukla doldurur.. Evi olmayanları düşündüğümde ise içim burkulur.. yiyecek bulamayan hayvanları düşünür üzülürüm.. Soğukta üşüyen paltosuz insanlar var mıdır acaba diye endişelenirim.. Yalnızlık hissini bu mevsimde duyumsarım..

Vazgeçtim, ben mevsimlerden en çok yazı severim.. Ah ne güzeldir.. o sıcaklık iliklerine işlemiştir.. artık hiç üşümüyorsundur.. bir ağaç gölgesinde sıcak rüzgarın esintisini hisseder, denizin kokusunu içine çekersin.. sıcaklar bunaltır ama artık kat kat giysiler de giymezsin.. yaz mevsimi bize tatili çağrıştırır hem.. tembellik edeceğimiz, dinleneceğimiz günler gelmiş çatmıştır. Diğer mevsimlerin yorgunluğunu attığımız mevsimdir yaz.. Bu mevsim ruhumun tembelliğini depreştirir..

Yok yok, hiçbiri değil işte.. en güzel mevsim ilkbahardır.. canlanmayı, tazelenmeyi temsil eder.. kuruyan ağaçlara nefes gelmiş, bir yaşam, bir renk cümbüşü başlamıştır..kıpırdanışların kaybolduğu duygularımız coşar, kelebeklerle yarışır hale gelir, bir heyecan sarar ruhumuzu.. yağmurun ıslattığı toprağın o büyülü kokusu yayılır etrafa.. çiçeklerin kokuları burunlarımıza kadar ulaşır, güneş bizi parlak ışığıyla ısıtırken ılık rüzgarlar yüzümüzü bir elin şefkati ile okşar..

Siz hiç düşündünüz mü? Hangi mevsimi daha çok seversiniz.. Bu seçimi yapabilir misiniz?

Yaşama benzer mevsimler.. tüm hayatımız, yaşlarımızın dönümleri mevsimlerle özdeşleştirilir.. İlham verir, şiirler, yazılar yazılır hakkında.. bizler yaşamı tüketirken, mevsimler bitip tükenmeden dönüp durur..

Dünyamızda tek mevsimle hayatını geçiren…. güneşin yüzünü zorla gösterdiği..

Yağmur ve sisten gözünü açamayan..

Ya da karların hiç kalkmadığı, soğuğun ayazın hiç bitmediği..

Güneşin hiç batmadığı , battığında ise uzun süre doğmadığı..

Güneşin yakan sıcağından bunalan kavrulan bahtsız nice ülkeler var..

Ne kadar da  şanslıyız.. Dört mevsimin hepsini tanıdığımız ve yaşadığımız güzel bir ülkemiz var..

Mevsimlerden aldığımız hazzın kıymetini anlamalı, böyle bir ülkede doğduğumuz ve yaşadığımız için Tanrıya şükretmeliyiz..

Doğanın dengesini bozan insanoğluna da dur demesini bilmeliyiz..

İşte; İlkbahar geliyor yeniden.. sert kıştan sonra hepimizin özlemle beklediği en güzel mevsimlerden biri daha….

Şükür kavuşturana..

Onu anlatmak için cıvıl cıvıl, çiçek, böcek demeye gerek var mı?

Peki yazmak için kelimeler yeter mi? Mutluluğun adı desek.. tarif filan etmesek..

Hadi gözlerimizi kapatalım.. ilkbaharı düşünelim..

İçinizdeki o coşku, kıpır kıpır bir mutlulukla nasıl da çoğaldı değil mi?