Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/percem/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303
Namaz 'ın Faydaları

Rum 30 – O halde sen, batıl dinlerden uzaklaşarak yüzünü ve özünü, hak din olan İslâm’a yönelt ki insanları bu din üzerine yaratmıştır. Allah’ın yaratışında değişme yoktur, dosdoğru sabit din odur. Fakat insanların çoğu bilmezler.

Yüce Allah bizleri ruhen ve bedenen bulunduğumuz bu mükemmel din üzere yarattığını ayette de açıkça beyan etmektedir. Bu önemli neden üzere bizlerin ilk etapta anlayamasak ta dinimizin kurallarını sıkı bir bağlılıkla icra etmemiz gerekmektedir.

Rabbimiz bizlerin temel beden ve ruh ihtiyaçları olan namaz, oruç, hac gibi fiiliyatların, ciddiyetini kavrayıp gereği gibi sahip çıkamayacağımızı bildiği için, bunları nafile ibadet olarak keyfiyetimize bırakmamış, üzerimize farz kılmıştır. Küçük bir benzetme ile evlatlarımıza bizlerin sobadan uzak durmaları, ödevlerini yapmaları, yemeklerini bitirmeleri, dişlerini fırçalamaları, erken yatmaları ve benzeri temel ihtiyaçlarını, kimi zaman cezalandırma tehdidiyle de olsa, onlara zorunlu kılmamız gibi.

Sadece namazın doktorlar ve psikologlar tarafından kabul edilmiş faydalarından bazıları şunlardır:

a) Artan enerji ve canlılık
b) Daha derin sükûnet ve iç huzur
c) Daha iyi çalışan bir sindirim sistemi
d) Düşünce berraklığı ve dikkatini yoğunlaştırma yeteneği
e) Daha gevşek kaslar, daha iyi bir duruş, baş ağrısı dâhil acı ve ağrılardan kurtulmak
f) Bağışıklık sisteminin gelişmesi ve hastalıklardan kurtulmak
g) Daha derin ve tatmin edici uyku
h) İlişkileri idare etme becerisinde artış
i) Stres ve sorunlarla baş etme yeteneğinde artış
j) Daha gelişmiş bir sezgi ve yaratıcılık düzeyi

Tüm belirtilen bu faydaları olmasaydı bile biz Müslümanlar Yüce Allah’ın emri olduğu için namaz kılmaktayız. Gani = zenginliğinin hududu/ölçüsü olmayan Yüce Allah kendi ihtiyacı olduğundan değil, bizlerin ihtiyacımız olduğundan namazı bize farz kılmıştır.

Kulluğumuzun en güzel sembolü olan namazlarımızda kullandığımız Arapça ifadelerin manasını da ezberleyerek namaz içerisinde kaybolmaktan kurtulabiliriz. Namazımızın özü Arapça olmak kaydı ile namaz esnasında her kullandığımız Arapça ifadenin mealini de aynı anda aklımıza getirmek, bizi namazda gereksiz ve yersiz düşüncelerden kurtaracak tek fiiliyattır.

Böylelikle namaz, küçük günahlarımızı mahvedip bizleri arındıran, bizdeki kulluk şuurunu daima taze ve diri tutan, hayâsızlıktan ve kötülükten bizleri alıkoyan büyük bir ikrama dönüşecektir.

Daha verimli ve şuurlu bir namazı arzu edenlerimize mutlaka namazda kullandığımız Arapça ifadelerin Türkçe manalarını da ezberlemelerini tavsiye ederiz…

SesliKuran.com