Nasıl Kolay Uykuya Dalınır?

Yorgunluk, hızlı düşünememe, konsantrasyon bozukluğu.. Bu etkenlerle Nasıl Kolay Uykuya Dalınır? sorusunun cevabı aşağıdaki yazımızdadır.

Neredeyse bütün problemlerin altında uyku düzensizliği yatıyor. Peki, sadece birkaç pratik yöntemle kolayca uykuya dalabileceğinizi biliyor musunuz? İşte uykunuzu 1-2 günde düzene sokmanın 6 pratik yolu!

1- 4/7/8 Tekniği

Önce dilinizi damağınıza değdirin ve bütün süreç boyunca orada tutun. 4 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın, 7 saniye boyunca nefesinizi tutun, 8 saniyede de verin. Bu işlemi 4 kere arka arkaya yapın, farkı göreceksiniz. Üzerinize bir ağırlık çökecek ve uykuya geçişiniz daha kolay olacak. Bu tekniği 3 gün arka arkaya denemenizde fayda var.

2- Koyunları Tersten Sayın

1-2-3-4-5-6… diye koyunları saymanın aslında pek bir yararı yok. 100’den geriye doğru 3’er 3’er zıplatın koyunları… Çünkü koyunları saymanızın sebebi aslında kafamızdaki düşüncelerden kurtulmak. Zihninizi bu şekilde zorlayarak uykuya daha kolay konsantre olabilirsiniz.

3- Çalar Saati Tercih Edin

Telefonunuz, bilgisayarınız veya yatak odanızdaki herhangi bir elektronik aletle en az 1,5 metre mesafeniz olmalı. Eğer, “alarm kurmadan uyanamam” diyenlerdenseniz, uyanmak için telefon alarmını değil, çalar saati tercih edin.

4- Bir Dakikalık Parmak Masajı

Ayak parmaklarımız aslında vücudumuzun en hassas noktalarından… Ayak parmaklarınıza yaptığınız küçük dokunuşlar, daha hızlı rahatlamanıza yardımcı olur. Yaklaşık bir dakikalık kısa bir masajı her gece uyumadan hemen önce tekrarlayın.

5- Yatmadan önce Şekerli Yemeyin

Vücutta şeker seviyesindeki artış ve azalışlar uykuya dalmada zorluğa ya da uyku bölünmesine yol açabilir. Uzmanlara göre uyku saatinden 2 saat önce şekerle ilişkinin kesilmesi gerekiyor; meyveler de dahil.

6- Yatak Rutinini Bozmayın

Uyuma koşullarınızın aynı kalması önemli. Yatak odasının ısısının sabit kalması ve uyumadan önce yatak odasının belirli bir süre havalandırılması önemli. Ayrıca rutini bozmamak için aynı saatlerde uyumaya özen gösterin.

Nasıl Kolay Uykuya Dalınır?

Kaynak; işbiryatak

Uyku ile ilgili diğer yazılarımız.