OGS Cihazını Ömür Boyu Kullanın (Tamir – Pil Değiştirme – Pil Ekleme)

1- OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) cihazı kullanıcılarının çoğu, aletin arızalanması (aslında arıza değil pil voltajının düşmesi) dolayı mağdur olmakta ve satın almış oldukları OGS cihazını tekrar tekrar satın almaktalar.
2- Bu işlemi yaparken Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yanındaki OGS merkezine gidip cihazı kontrol ettirtip;
2.1- Arızalı ve garanti kapsamında ise, cihazısatın aldığınız Ziraat Bankası Şubesine başvuruyorsunuz. Yeni cihaz tarafınıza veriliyor, ancak OGS cihazına eski aletteki para hemen transfer olamadığı için (Ankara’ya gitmesi gerekiyormuş) 20 milyon (20 TL) ve 6 milyon pul harcı alınıyor; maliyet 26 milyon + FSM köprüsü + Ziraat Şubesi ne gitmek için harcanan maliyetler + zaman.
2.2- Arızalı ve garanti kapsamında DEĞİL ise, OGS cihazını yeni baştan satın alıyorsunuz. (eskisi atılıyor), Ücreti 40 USD + yukardaki gibi 20 milyon min kontör + 6 milyon pul vergisi = 86 milyon + ekstra masraflar ve vakit kaybı.

CİHAZ HAKKINDA BİLGİLER
1- OGS cihazı pcb bir kart ve bunu çalıştıran bir kalem pilden oluşuyor. Pil 3.6 Volt AA (kalem pil). Genelde SAFT marka LS14500 modeli (Fransız malı) veya Sonnenschein (Alman malı) marka kullanılıyor.
2- Kalem pil yerinden söküldüğü taktirde cihazın hafızası siliniyor ve üzerinde yüklü olan tüm veriler sıfırlanıyor. Bu yüzden cihazın içini açtığınız zaman lütfen PİLİ SÖKMEYİN.
3- Pil tutturulduğu metal ayaklara pimlenmiş ve aynı zamanda pcb karta mumlanmış (yapıştırılmış) durumda. Bu yüzden pilin sökülmemesi için gerekli önlemler alınmış, lütfen pili sökmeye çalışmayın. Zaten pili sökerseniz, tekrar yeni pil taksanız bile alet hafızasını kaybedebilir ve yeni cihaz almak zorunda kalabilirsiniz.
4- Yeni cihaz almış olsanız bile, bazı cihazların içindeki piller bayat olabiliyor ve özel ayarlanmış gibi garanti süresi biter bitmez (2 sene) hemen sonra gücünü kaybedebiliyor.

NEDEN BU SİSTEM ?
Pilsiz bir sistem gelmedikçe, önleyici bakım için özellikle OGS cihazınız çalışırken aşağıda anlatılan sistemi kurmanız yerinde bir karar olur. (OGS cihazınızı aracınızı değiştirseniz bile başka bir plakaya transfer edebiliyorsunuz ve her pilin mutlak bir ömrü vardır.)

Arızalı cihazda bu sistemin çalışabileceği garanti değildir, ama denemekte fayda var (86 milyonun 8’de biri), özellikle arızaya geçer geçmez yeni pil eklendiğinde çalışması yüksek ihtimaldir.

Pil yuvası cihazın dışına çıkmış oluyor ve istendiği zaman cihazın içi bir daha açılmadan çok rahat bir şekilde değiştirilebiliyor.

OGS CİHAZINA PARALEL PİL EKLEMEK İÇİN GEREKLİ OLAN MALZEMELER
1- 3.6 Volt AA (kalem pil); markası; SAFT LS 14500 , fiyatı : 10 milyon (10 TL), satıldığı yerler elektronikçiler;
örneğin AKIN ELEKTRONİK(Gayrettepe), Doğu Bank Girişi(Sirkeci); fiyatı : 10 milyon. (Uzaksanız mahallenizdeki elektrikçiye de sorabilirsiniz)
Dikkat edilmesi ve sorgulamanız gereken husus pilin taze oluşu ve satın aldığınız veya max 1 sene öncesi üretim tarihli olması; Örneğin 2010 de satın alıyorsanız 2010 üretim tarihli veya 2009 tarihli olması.
2- Ucundan + (kırmızı) ve – (siyah) kablo çıkan plastik kalem pil kutusu (2 kalem pil için üretilmiş olan) ; fiyatı 1 milyon.

3- Pil kutusunun 1 kalem pillik yeri kullanılacağı için kısa bakır veya metal ara kablo : maliyet 0 , tek pili iptal etmek için 1 yuvanın 2 kutbuna lehimlenmesi gerekli.
4- 2 Adet musluk contası
5- Yapıştırıcı
Bundan sonrası için bir elektronik tamirciye (televizyon, radyo, vb) gidilmesi tavsiye edilir, diğer malzemeler hem maliyetli hem de ustalık gerektirir. (Gerekli malzemeler hazırlandıktan sonra, elektronikçideki lehim süresi max 30 saniyedir)
6- Voltmetre
7- Lehim ve lehim tabancası

OGS CİHAZINA PARALEL PİL EKLENMESİ
1- Öncelikle plastik pil kutusundaki 1 pil yuvasını kablo ile birleştirin (2 ucunu lehimleyerek. Resimde üstte ancak siyah olduğu için sadece lehimli uçlar görünüyor, aşağıdaki resimlerde beyaz olanına bakınız)
2- 2 adet musluk contalarını plastik pil kutusunun altına (kapağına değil) yapıştırın (Resimde çabuk soğuyan sıcak silikon var, 404 plastik çelik de olabilir)


3- Varsa Voltmetre ile kutunun kalan tek pillik yerine herhangi bir kalem pil koyup, Voltmetre ile test edin. (pilin üzerinde yazan değeri vermesi lazım).
4- OGS cihazını açıp, arka kısmındaki plastiğin delik kısmından siyah ve kırmızı kabloları geçirin.


5- Kırmızı (+) olan kabloyu pilin (+) yani baş kısmına, (-) olan siyah kabloyu da pilin (-) yani arka kısmındaki pilin pimli olduğu ayaklara lehimleyin (ELEKTRONİK USTASINA LEHİMLETTİRİN. Oldukça zor bir işlem.)
6- OGS cihazını kapatın, ve yuvaya pil koymadan önce Voltmetre ile kutupları ölçün.
6.1- Piliniz Bitik Değilse (OGS Cihazınız arızalı Değilse) , 3.6 küsür Volt görünmesi gerekir.


6.2- Piliniz Bitikse (OGS Cihazınız arızalı ise)(aşağıdaki resimdeki cihaz arızalıdır (pilin voltu 2.83’e düşmüş)) , düşük voltaj göstermesi gerekir. 0 olacağını tahmin etmiyorum.


7- Yeni satın almış olduğunuz SAFT LS 14500 pilini dış kutuya ekleyin ve tekrar voltu ölçün, arızalı değilse voltaj ölçümüne gerek yok zaten.


8- Pil kutusunu son görünümü 8.1 deki gibidir, 8.1 deki gibi pil kutusunu hesap nosunu kapamayacak şekilde yapıştırın… ve kapağını kapatın.

8.1- Pil kutusu son hali.


8.2- Yandan Görünüş, Plastik contalar titreşimdeki sesi engeller, plastik pil kutusunu yükselterek rahat kapak açılımını sağlar.

Kaynak ; D. Özgen..

Son gelen arama terimleri :

  • ogs pil değişimi (1)
  • ogs pil yuvası (1)

percem

Next Post

2nci Koceli Kitap Fuarı - 2010

Per May 6 , 2010
Kamerama takılanlar : Her yerde oku !!! Kocaeli Kitap Fuarı kapılarını bir kez daha kitapseverler için açtı. Yeşilçam’ın iki önemli […]

Kategoriler

Mailini Yaz, Takip Et..

Destek İçin Tıklayın
Ziyaretler

Son Yorumlar