OGS Cihazını Ömür Boyu Kullanın (Tamir – Pil Değiştirme – Pil Ekleme)

OGS Cihazını Ömür Boyu Kullanın

OGS Cihazını Ömür Boyu Kullanın. OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) cihazı kullanıcılarının çoğu, aletin arızalanması (aslında arıza değil, pil voltajının düşmesi) dolayı mağdur olmakta ve satın almış oldukları OGS cihazını tekrar tekrar satın almaktalar. Bu işlemi yaparken Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yanındaki OGS merkezine gidip cihazı kontrol ettirip;
* Arızalı ve garanti kapsamında ise cihazı satın aldığınız Ziraat Bankası Şubesine başvuruyorsunuz. Yeni cihaz tarafınıza veriliyor, ancak OGS cihazına eski aletteki para hemen transfer olamadığı için (Ankara’ya gitmesi gerekiyormuş)  Ekstra masraflar ve vakit kaybı.
** Arızalı ve garanti kapsamında DEĞİL ise, OGS cihazını yeni baştan satın alıyorsunuz (eskisi atılıyor). Yeni OGS ücreti + ekstra masraflar ve vakit kaybı.

OGS Cihazı Hakkında

1- OGS cihazı pcb bir kart ve bunu çalıştıran bir kalem pilden oluşuyor. Pil 3.6 Volt AA (kalem pil). Genelde SAFT marka LS14500 modeli (Fransız malı) veya Sonnenschein (Alman malı) marka kullanılıyor.
2- Kalem pil yerinden söküldüğü taktirde cihazın hafızası siliniyor ve üzerinde yüklü olan tüm veriler sıfırlanıyor. Bu yüzden cihazın içini açtığınız zaman lütfen PİLİ SÖKMEYİN.
3- Pil tutturulduğu metal ayaklara sabitlenmiş ve aynı zamanda pcb karta yapıştırılmış durumda. Yani pilin sökülmemesi için gerekli önlemler alınmış. Lütfen pili sökmeye çalışmayın. Zaten pili sökerseniz, tekrar yeni pil taksanız bile alet hafızasını kaybedebilir ve yeni cihaz almak zorunda kalabilirsiniz.
4- Yeni cihaz almış olsanız bile, bazı cihazların içindeki pillerin ömürleri dolmuş olabiliyor ve özel ayarlanmış gibi garanti süresi biter bitmez (2 sene) hemen sonra gücünü kaybedebiliyor.

Neden İlave, Paralel Pil Sistemi ?

Pilsiz bir sistem gelmedikçe, önleyici bakım için özellikle OGS cihazınız çalışırken aşağıda anlatılan sistemi kurmanız yerinde bir karar olur. (OGS cihazınızı aracınızı değiştirseniz bile başka bir plakaya transfer edebiliyorsunuz ve her pilin mutlak bir ömrü vardır.)

Arızalı cihazda bu sistemin çalışabileceği garanti değildir, ama denemekte fayda var, özellikle arızaya geçer geçmez yeni pil eklendiğinde çalışması yüksek ihtimaldir.

Pil yuvası cihazın dışına çıkmış oluyor ve istendiği zaman cihazın içi bir daha açılmadan çok rahat bir şekilde değiştirilebiliyor.

OGS CİHAZINA PARALEL PİL EKLEMEK İÇİN GEREKLİ OLAN MALZEMELER

(Ürün satış linkleri değişebilir ama google dan aratarak yeni bir satış linki muhakkak bulursunuz.)

1- 3.6 Volt AA (kalem pil) ; markası; SAFT LS 14500 , fiyatı : 45-55 TL. Dikkat edilmesi ve sorgulamanız gereken husus pilin max 1 sene öncesi üretim tarihli olması; Örneğin 2010 de satın alıyorsanız 2010 üretim tarihli veya 2009 tarihli olması.
2- Plastik kalem pil yuvası, fiyatı 5-10TL.
3- İki pil yuvalı olandan alırsanız bir yuvayı, tel ve lehim ile kısa-devre etmeniz gerekir.
4- 2 Adet musluk contası.
5- Yapıştırıcı.
6- Ölçü aleti (avometre).
7- Lehim ve lehim tabancası. (Havya / lehim tabancanız yok ise lehim işlerini bir elektronikçiye yaptırabilirsiniz.)

OGS CİHAZINA PARALEL PİL EKLENMESİ

1- Öncelikle pil yuvasını ikili aldıysanız pil yuvalarından bir tanesinin artı (+) ve (-) ucunu izole bir tel ile birbirine lehimleyin.

2- Musluk contalarını plastik pil kutusunun altına (kapağına değil) yapıştırın (Resimde çabuk soğuyan sıcak silikon var, 404 plastik çelik de olabilir)

3- Varsa ölçü aleti ile kutunun kalan tek pillik yerine herhangi bir kalem pil koyup, Voltmetre ile test edin. (pilin üzerinde yazan değeri vermesi lazım).

4- OGS cihazını açıp, arka kısmındaki plastiğin delik kısmından siyah ve kırmızı kabloları geçirin.

5- Mevcut pil için yukarıdaki resimde görüldüğü gibi kırmızı (+) olan kabloyu pilin (+) baş kısmına, (-) olan siyah kabloyu da pilin (-) arka kısmındaki pilin ayaklarına lehimleyin.
6- OGS cihazını kapatın, ve yuvaya pil koymadan önce ölçü aleti ile kutupları ölçün. Piliniz bitik değilse (OGS Cihazınız arızalı Değilse) , 3.6 Volt civarı bir gerilim görülmesi gerekir. Aşağıdaki pil 2.83V gösteriyor ve sağlıklı bir pil değil.

7- Yeni satın almış olduğunuz SAFT LS 14500 pilini dış kutuya ekleyin ve tekrar gerilim ölçün.

8- Pil yuvasını hesap no.sunu kapamayacak şekilde yapıştırın ve kapağını kapatın.

9- Plastik contalar titreşimde sesi engeller, pil yuvasını yükselterek rahat kapak açılımını sağlar.

Kaynak ; D. Özgen..

İş Bankası OGS Cihazı Pil Değişimi, Pil İlavesi

Pil Tipi : BR2450A kodunda 3V luk, 550mAh lik, 90 derece üst çalışma ısısına sahip bir pil.

Solda açılmış OGS, sağda sağlam OGS

Pil anakarta lehimlenmiş.

Yukarıda anlatılan kalem pil tipindeki yöntemle aynı yöntem ve farklı pil ve pil yatağı ile yukarıdaki işlemler yapılarak sınırsız ve sorunsuz pil kullanımı sağlanabilir.

Fotoğraf Kaynak ; otoclubtr

Otomotiv ile alakalı diğer yazılarımız.