Kamerama takılanlar : Her yerde oku !!!

Kocaeli Kitap Fuarı kapılarını bir kez daha kitapseverler için açtı. Yeşilçam’ın iki önemli ismi Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit de katıldığı fuarın onur onukları Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Ruşen Hakkı oldu.

2’NCİSİ DÜZENLENİYOR
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2. kez düzenlenen kitap fuarı yoğun bir katılımla açıldı. Yeşilçam’ın ünlü sanatçılarından Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit ile fuarın onur konukları Ruşen Hakkı ve İlber Ortaylı’nın davetli olduğu fuarın açılışına Kocaeli Valisi Gökhan Sözen, Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer Komsuoğlu, kent protokolü, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

FUARIN ONUR KONUKLARI HAKKI VE ORTAYLI
Programın onu konuklarından olan Ruşen Hakkı, Kitap Fuarı’na onur konuğu olarak katılmaktan büyük onur olduğunu söyledi. Kendisinin çok sayıda Kocaelili şair ve yazarın yetişmesinde katkısı olduğunu belirten Hakkı, hala Kocaeli’ne borçlu olduğunu vurguladı. Bir diğer onur konuğu İlber Ortaylı ise onur konuğu olarak fuara katılmaktan memnun olduğunu dile getirerek, kitap fuarlarının yayılması gerektiğini vurguladı.

KENTİN KÜLTÜR VE SANAT HAYATINA KATKISI BÜYÜK
Programda konuşan Kocaeli Valisi Kitap Fuarı’nın Kocaeli’nin kültür sanat hayatına çok büyük bir katkı olduğunu ifade etti. Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ise okumanın hayatı kavramanın başlangıcı olduğunu söyleyerek, tüm Kocaelililerin ailece televizyonu bir saatliğine kaparak kitap okuya davet etti.

KİTAP HAYATIN ANLAMI
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise kitabın hayatın anlamı olduğunu dile getirdi. Okumadan hayatı sürdürmenin mümkün olmadığını ifade eden Başkan Karaosmanoğu, “Okuyup, araştıracağız. Sevgiyi paylaşacağız. Kitap Fuarı’nın hayırlar getirmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

200 BİN ZİYARETÇİ BEKLENİYOR
‘Kağıttan dünyaların sloganıyla ikincisi geçekleştirilen fuara bu yıl 150 yayınevi katıldı. TÜYAP’ın İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirdiği fuarların ardından en büyük üçüncü fuar olma özelliği taşıyan fuarı 200 bini aşkın kitap severin ziyaret etmesi bekleniyor. Hazırlıkları aylar öncesinden başatılan fuarın Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova ve Bursa gibi illerde de duyurusu yapıldı.

FUAR ALANININ TAMAMI KULLANILIYOR
Uluslararası Fuar Merkezi’nde bulunan üç hol de kitap fuarı için kullanıma açıldı. Birinci hol tamamen yayınevlerine ayrıldı. İkinci holde sivil toplum kuruluşları, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanat lar Fakültesi, Kocaelili şair ve yazarlar yer alıyor. Üçüncü holde ise kitapseverler için ucuz ve sağlıklı yemeklerin bulunduğu restoran kuruldu.

GÜZEL SANATLAR DA FUARDA
Güzel Sanatlar Fakültesi’ne (GSF) ayrılan alanda ‘Yazarlık Atölyesi’ ve ‘Ekslibris Atölyesi’ düzenlenecek. 7 sanat galerisinin yanı sıra Kocaelili sanatçılar, GSF Öğretim Üyeleri ve öğrencilerinin eserleriyle birlikte 250’den fazla sanat eseri ziyaretçilerle buluşuyor.

RİNG SEFERLER
Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 15-23 Mayıs tarihleri arasında fuar alanına ring seferler düzenleyecek. Her gün 50 otobüs fuar için sefer düzenleyecek. Yarım saat aralıklarla Cumhuriyet Parkı’ndan ve 2 saatte bir de Umuttepe’den ve Hereke’den otobüs hareket edecek.

Kaynak ; http://www.kocaelikitapfuari.com