Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/percem/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303
Panik Atağın Tanı Ölçütleri ve Tedavisi

Aşağıdaki belirtilerden en az dördünün (ya da daha fazlasının), ani olarak başladığı ve 10 dakika içinde en yüksek düzeyine ulaştığı, yoğun bir korku ya da rahatsızlık döneminin olması:

* Çarpıntı, kalp atımarının ya da kalp atım hızında artma olması
* Terleme
* Titreme
* Nefes darlığı ya da boğulma hissi
* Soluk kesilmesi
* Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi
* Bulantı ya da karın ağrısı
* Baş dönmesi, dengesizlik ve sersemlik hissi ya da bayılacakmış gibi olma
* Derealizasyon (gerçeklik dışı duyguları) ya da depersonalizasyon (benliğinden ayrılmış olma duyguları)
* Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu
* Ölüm korkusu
* Paresteziler (uyuşma ya da karıncalanma hissi)
* Üşüme ya da ateş basmaları

TEDAVİ YAKLAŞIMLARI

Psikoterapi : Panik bozukluğu ve panik atak tanısı almış hastaların durumları değerlendirildikten sonra yoğun psikoterapi sürecine uzmanlar tarafından alınırlar. Kişinin durumuna göre ne kadar ve ne sıklıkla terapiye katılacağı belirlenir. İlk hedef olarak hastadaki panik atak nöbetlerini kaldırmaya yönelik seanslar düzenlenmelidir. Hasta hali hazırda ataklarından dolayı dışarıya dahi çıkamazken, uzman kişinin bu semptomları ortadan kaldırılmasına yönelmelidir. Hedeflerden bir diğeri ise hastanın tanısına eşlik eden herhangi bir psikiyatrik durumun eşlik edip etmediğinin araştırılmasıdır. Burada bir komorbidite söz konusu ise farmakolojik destek alması sağlanır. Tüm değerlendirmeler yapıldıktan sonra yoğunlaştırılmış terapi planı hastaya uygulanır.

Hipnoterapi : Bu yöntemi daha çok panik bozukluğu ve panik atak hastalarında relaksasyon (rahatlama) amaçlı olarak uzmanlar tarafından kullanılmaktadır. Kişinin kendisini daha rahat, daha huzurlu hissetmesine yönelik telkinler verilerek sosyal hayatına devam etmesi amaçlanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biride kişinin psikoterapatik süreçte semptomlarının azalmasından sonra hipnoterapiye geçilmesidir. Aksi halde kişi hipnoz esnasında komplikasyon belirtileri gösterebilmektedir. Dolayısıyla psikoterapi sürecinde kişiyi iyi analiz etmek, ilerleme kaydettiğinden emin olmak ve tüm bu sürecin sonrasında hipnoza hazır halde olduğundan emin olmak gerekmektedir. Bilinçsizce yapılan ve uzman tarafından uygulanmayan hipnoz seansları kişinin patolojisini daha da artırabilmektedir. Bu yüzden hastaların bu işte uzman kişileri tercih etmesi temel kriterdir.

Nefes Terapisi : Bu yöntemle panik bozukluğu ve panik atak hastalarına nefeslerini doğru kullanmaları yönünde eğitim verilerek, daha sakin ve daha etkin sakinleşme sağlamak için belli teknikler öğretilmektedir.

http://www.hipnoz.cc/ alıntıdır.