Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/percem/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303
Sigarayı Bıraktıktan Sonra; Vücutta !

caution.gifSigarayı bıraktıktan sonra dakika dakika vücutta yaşanan değişiklikler şöyle:

>20 dakika sonra, kan basıncı ve nabız normale döner, el ve ayak kan dolaşımı düzelir.

>8 saat sonra, kan oksijen düzeyi normale döner, kalp krizi geçirme riski azalır.

>24 saat sonra, vücut karbonmonoksitten arınır.

>48 saat sonra, kan nikotin düzeyi azalır, tat ve koku duyusu artar, peptik ülserli hastaların tedaviye verdikleri cevap artar.

>72 saat sonra, hava yollarının gevşemesi sonucu nefes alıp verme rahatlar, solunum yolları fonksiyon görmeye başladığı için kendi kendini temizlemeyeçalışır. Enerji düzeyi artar.

>2-12 hafta sonra, tüm vücuttaki dolaşım düzelir, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski azalır, yürürken yorulma ve tıkanma daha az görülür.

>3-9 ay sonra öksürük, kısa aralıklarla nefes alıp verme ve hırıltılı yada ıslık sesli soluk alıp verme gibi solunum yolu problemleri düzelir, akciğer fonksiyonları yüzde 5-10 oranında artar.

>12 ay sonra, koroner kalp hastalığı riski yarı yarıya azalır.

>12-36 ay sonra, mesane kanseri riski yüzde 50 azalır.

>5 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski ve yemek borusu, ağız boşluğu kanserleri gibi hastalıkların riski yüzde 50 oranında azalır.

>10-15 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski tamamen ortadan kalkar ve içmeyenlerle aynı seviyeye iner, akciğer kanseri riski sigara içenlere göre yüzde 50 azalır.

Kaynak ; internet