Su Tasarrufu İçin Pratik ve Basit Bir Yöntem

Su Tasarrufu Konusunda Bir Yöntem. Bu yıl her yerde yağışların son yılların en düşük seviyesinde kaldığından bahsediliyor. Çoğu ilde su rezervinin bir kaç aylık kaldığı ve yakında kesintilerin başlayacağı konuşuluyor.

İnanılmayacak kadar basit bir tasarruf yöntemi var ;

Rezervuarlar 4-5 litre su alıyor.
Rezervuardan akan su 3 litre olsa da aynı işi görüyor.
Rezervuarın içine 1,5 litrelik DOLU bir pet şişe koyun.
Böylece pet şişe 1,5 litrelik bir hacmi kaplayacak ve onun hacmi kadar su sürekli rezervuarda kalacak.
Pet şişenin içindeki su hiç bir zaman rezervuarı terk etmeyecek.
Her sifon çekişte 1.5 litre tasarruf etmiş olacaksınız.
Bunu milyonlarla çarpın. Sağlanan su tasarrufunun miktarı hayret verici boyuta ulaşacaktır.

Bu yazıyı herkese dağıtın. Su tasarrufuna katkınız olsun.

Kaynak ; internet

Su Tasarrufu İçin Diğer Yöntemler..

Son iki gün yağmuru görünce içiniz rahat eder gibi olduysa size kötü haberlerimiz var. Yağan yağmurun baraj doluluk oranlarına hemen hiçbir etkisi olmadı. İstanbul barajlarındaki su, şeker gibi erimeye devam ediyor. Bugün itibariyle şehrin tüm barajlarının toplam doluluk oranı %29,76. İstanbul’da ise günde 2,5 milyon metreküp su tüketilmeye devam ediyor. Şu an barajlarımızda bulunan su miktarı son 10 yılın en kurak yılı olan 2008 ortalamasının bile altında. 

Yaz günlerinde duş almak istiyorsak, tükettiğimiz suya dikkat etmeye, Su Tasarrufu yapmaya şimdiden başlamamız şart. Evinizde su tüketiminde tasarruf etmek için yapabileceklerinizi listeledik.

Mutfak

-Evde harcanan suyun yüzde 10’u mutfakta kullanılır.
-Sıcak su tertibatında termostat ayarının çok yüksek olmamasına özen gösterin. Aşırı derecede ısınmış suyu soğuk suyla ılıtmaya çalışmak israftır.
-Sıcak su borularını yalıtkan malzemeyle kaplayın. Boruların ısınmasını beklerken musluğu açıp suyu ziyan etmemiş olursunuz.
-Bulaşık yıkarken suyu açık bırakmayın. Bir kaba deterjanlı suyu diğer bir kaba ise durulama suyunu koyup öyle yıkayabilirsiniz.
-Elde yıkamaktan daha fazla enerji ve su tasarrufu yapacak bir bulaşık makineniz varsa tam dolmasını bekledikten sonra çalıştırırsanız, daha da fazla enerji ve su tasarrufu etmiş olursunuz.
-Su içmek için bir bardağınız ya da şişeniz olsun. Bu yıkamak zorunda kalacağınız bardakların sayısını azaltacaktır.
-Sebze ve meyvelerinizi bir kap suda yıkayarak, musluk altında yıkamaktan daha az su harcamış olursunuz. Aynı zamanda bu suyu çiçeklerinize verebilirsiniz.
-Makarna,haşlanmış sebze yaptığınız zaman suyunu dökmeyin. Bu su ile sağlıklı bir çorbanın başlangıcını sağlayabilirsiniz. Gene de haşlanmış sebzeleri tercih etmeyin, içinde daha az besleyici madde vardır.
-Küp buzları yere düşürürseniz,lavaboya atmayın, evinizdeki yeşil bitkilerine verin.

Çamaşır

-Evde harcadığımız suyun yüzde 15-20’si çamaşır yıkamak için kullanılır.
-Çamaşır makinenizi tamamen dolduğunda çalıştırın. Bu şekilde, her yıkamada 10 litreye kadar su tasarruf edebilirsiniz.
-Koyu renkleri düşük sıcaklıklarda yıkamak hem enerji ve su tasarrufu yapar, hem de giysilerinizin ömrünü uzatır.
-Çamaşır makinesi alırken A ve üstü enerji sınıfındaki makineleri tercih ederseniz sadece enerji den değil sudan da tasarruf etmiş olursunuz. Bazı makineler her yıkamada 76 litreye kadar su tasarrufu yapabilir.

Tuvalet

-Evde en çok su banyoda harcanır. Günlük harcamamızın yüzde 40’ı banyoda olur.
-Banyoda su tasarrufunun en kolay yolu suyu tasarruflu kullanan duş başlığı ve sifon taktırmaktır. 6 dakika duş yaptığınızda, tasarruflu duş başlığıyla her banyoda 50 litreye kadar daha az su harcamış olursunuz.
-Duşunuzun süresini azalttığınız her dakika başına ayda 570 litre su tasarrufu edersiniz. Bu 30 damacana su demek!
-Tuvaletlerdeki kaçak su sessiz olabilir, her yıl kontrol ettirmeyi unutmayın. Birinci elden bakmak isterseniz rezervuara yemek boyası koyup, sifonu çekmeden kaçak olan yerleri görebilir, tamir edebilir ve litrelerce sudan tasarruf edebilirsiniz.
-Sifonunuzun haznesine 1 litrelik bir pet şişe yerleştirerek her sifonu çektiğinizde 1 litre su tasarrufu yapabilirsiniz.
-Çift kademeli rezervuar sistemleri almayı tercih edin. Bu sistemde iki seçenek vardır; yarım rezervuar sıvı atıklar için, tam rezervuar ise katı atıklar için.
-Dişinizi fırçalarken suyu kapatırsanız, 4 kişilik bir ailede ayda 160 damacana su yani 3040 litre su tasarrufu yapabilirsiniz.
-Lavabonun giderini kapatıp tıraş bıçağını orada temizlemeyi tercih edin, böylelikle ayda 60 damacana yani 1140 litre su tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Kaynak ; D.Aytekin & G.Gömeç

Tasarruf ile alakalı diğer yazılarımız
Su tasarrufu yöntemleri ile ilgili google aramaları

 

6 thoughts on “Su Tasarrufu İçin Pratik ve Basit Bir Yöntem

  1. abi ne gerek var şişeye zaten sifon içindeki şamandrayı ayarlamak mümkün
    çok çok saçma

  2. Sifonların şamandıralarını ancak 1/3 oranında azaltabiliyorsunuz. Kalan diğer yarısı bile bence fazla bir tüketim olmakta. Her iki yöntemi birden kullanabiliriz.
    AYrıca su israfını önlemeye bir katkıda bulunmak isteyen bir öneri, saçma denmemeli.

  3. Bence çok güzel bir fikir. Bu tip fikirler verebilen insanlara herzaman destek olup saygılı omalıyız .diyelimki söylediği çok saçma .Ama genede böyle güzel bir fikre saygılı olunmalı

Comments are closed.